Connect with us

POPÜLER HABER

Cumhur İttifakı nedir?

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti-MHP ittifakının adını ”Cumhur İttifakı” olarak koymasının ardından bu kelimenin ne anlama geldiği kamuoyu tarafından büyük bir merak konusu haline geldi.

MHP lideri Devlet Bahçeli de 30 Kasım 2017 tarihinde ittifakı çizerek anlatmış ve adına ”Cumhur İttikakı’ diyelim” sözlerini kaydetmişti.

CUMHUR İTTİFAKI ADI VERİLDİ…

Bahçeli 30 Kasım tarihinde yayınlanan Star TV ana haberde, seçim ittifakına dair formülünü açıkladı. Öte yandan ‘’Seçim yasalarında bir değişiklik yapılacaksa, nasıl ki referandum sırasında bazı partiler bir araya gelip ‘Hayır’, bazıları da bir araya gelip ‘Evet’ bloğunu oluşturdu, bunun önümüzdeki günlerde seçimlere de yansıması ihtimalini dikkate alacaksak o zaman ne yapmamız gerekiyor? İttifakı yasal hale getirmemiz lazım.’’ sözlerini kaydetmişti. İttifaka ilişkin formülünü kağıt üzerinde çizerek anlatan Bahçeli, buna da ‘Cumhur ittifakı’ adını vermişti.

CUMHUR NE DEMEK?

Cumhur, Arapça kökenli bir kelimedir. Bir yerde toplanmış olan halk topluluğu anlamı taşımaktadır. Cumhuriyet kelimesi de aynı kökten gelmektedir.

Cumhur, halk, topluluk anlamına gelen bir kelimedir. Eş anlamlısı olarak kullanılan deyim ise cümbür cemaattir.

1.Halk

2. Topluluk

3. Topluluk, kalabalık, halk.

4. Halk topluluğu. Hey’et, takım. Aynı kararı veya hükmü kabul edenler.

İTTİFAK NE DEMEK?

1.Devletlerin, çıkarlarını korumak amacıyla bir araya gelmeleri. Anlaşma, uyuşma, bağlaşma.

2. Uyuşma, birlikte hareket etmek üzere anlaşma, sözleşme.

3. Birlikte hareket etmek üzere anlaşmak, bağlaşma, birleşme, birlik, oy birliği.

Kopyalamayı desteklemiyor...