Connect with us

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Sosyal Konut projesinin detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak ve ekim sonuna kadar sürecek sosyal konut projesinin ilk temelini yılbaşında atıyoruz” dedi.

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin tanıtım töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal konut kampanyasının tanıtım toplantısı vesilesiyle bir aradayız. Tarihimizin bu en büyük sosyal konut kampanyasına öncülük eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile TOKİ’yi tebrik ediyorum. Bu sürece katkı verecek herkese teşekkür ediyor vatandaşlarımıza evleri, arsaları ve iş yerlerinin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı

Geçtiğimiz 20 yılda ülkemizi her alanda olduğu gibi konut üretiminde de asırlık hizmetlerle, eserlerle, projelerle buluşturduk. TOKİ vasıtasıyla hiçbir ülkenin hayal dahi edemeyeceği atılımla yüzde 90’ı sosyal konut olmak üzere tam 1 milyon 170 bin konut inşa ettik. Ülkemize çağın tüm ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce iş yeri, binlerce kamu binası, Avrupa standartlarının da fevkinde stadyumlar, her kesimden insanımız için yüzlerce sosyal ve kültürel tesis kazandırdık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı

Şehri şehir yapan en önemli unsurlar olan doğal, tarihi ve kültürel mirasımızı korumaya özel önem verdik. Bizi mazimizle buluşturan yüksek mimari değer taşıyan evlerimizi dükkanlarımızı, meydanlarımızı en emin şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attık. Halen 45 ilimizde 80 tarihi meydanımızı kültürel değerlerine uygun olarak yeniden ülkemize kazandırıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı

Vatandaşlarımız tarafından sahiplenen millet bahçelerimiz yeşile saygılı şehircilik vizyonunun örnekleri olarak uluslararası şehircilik ödüllerine layık görülmüştür.

“Amacımız ilk etap konutlarını azami 2 yıl içinde teslim etmek”

Bugün de sizlerin huzurunda sosyal konut odaklı şehircilik atılımlarımıza yeni bir halka daha eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bu projelerle 81 ilimizin her köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması bizi daha büyük adımlara sevk etmiştir. Bu tanıtım töreni ile ülkemizin her yerinde yüz binlerce yeni konutun, konut arsasının ve iş yerlerinin inşaat sürecini başlatıyoruz. Birazdan ana hatlarını milletimizle paylaşacağımız başvurularıı yarın itibarıyla başlayacak ve ekim ayı sonuna kadar sürecek bu projelerin ilk temelini de yılbaşı atıyoruz. Amacımız ilk etap konutlarını azami 2 yıl içinde bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir. Yatay mimari esasıyla, yani zemin+3, zemin+4, bilemediniz zemin+5 depreme dayanıklı şekilde inşa edeceğimiz bu projeler aynı şekilde ülkemizin her yerinde devam edecektir. Projelerimizi özellikle mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hakim kılacak bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Her şeyden önce bu gerçeğin altını özellikle çizmek istiyorum. Bu kampanya sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir.

Cumhuriyetimizin 100. yılına böyle küresel ve tarihi önemde bir kampanya ile girmekten gurur duyuyoruz. Şimdi kampanyamız ile ilgili bazı ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Hedefimiz 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa. Yani vatandaş der ki bana alt yapısı yapılmış arsa verin ben kendim yapacağım peki. Onun için de 250 bin konut yapımına müsayit alt yapısı halledilmiş arsa. 50 bin iş yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır.

“Projemizin ismini ‘ilk evim’, ‘ilk iş yerim’ olarak belirledik”

Böylece 2003 başından itibaren ürettiğimiz sosyal konut sayısını 2 milyona, diğer projelerle birlikte bunların içerisinde oturan vatandaş sayımızı da 10 milyonun üzerine çıkarmış olacağız. Projemizin ve bu kapsamda yapılacak konutlar ile iş yerlerinin ismini de ‘ilk evim’, ‘ilk iş yerim’ olarak belirledik. Bu projenin büyüklüğünü anlatmak için şöyle bir örnek vermekte fayda görüyorum; Tanıtımını yaptığımız 500 bin konut hedefi sayısı iş yerleri ile birlikte düşünüldüğünde hane sayısı bakımından İstanbul’un dörtte birine, Ankara’nın yarısına, Kocaeli’nin tamamına eşitken, Bilecik, Bitlis, Bolu, Bingöl, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane ve Hakkari’nin tamamına eşittir.

Bu büyüklükteki bir proje yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değeri demektir. Çarpan etkisiyle 2 trilyon liradan fazla ekonomik hareketliliğe yol açacak projeyi bugün siz değerli vatandaşlarımla paylaşıyoruz. Böylesine devasa bir yatırım ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşüreceği gibi vatandaşlarımızın da konuta erişimini kolaylaştıracaktır. Esasen Türkiye Avrupa ve Amerika gibi yerlerle kıyaslandığında konut sahipliği oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Bu kampanya özel sektör yatırımlarında yol açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki konut sahipliği oranını daha da artıracaktır. Dünyada mekan ahirette iman diyen bir millete yapılabilecek en büyük hizmetin bu olduğuna inanıyorum. 

“Konutlardan 50 bini İstanbul’da, 18 bini Ankara’da, 12 bin 500’ü İzmir’de inşa edilecek”

Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin sosyal konutu, 250 bin konut arsasını ve 10 bin iş yerini 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Konutu, arsası ve iş yeri ile toplam 360 bin bağımsız birimden oluşan rojemizin bu ilk etabı dahi Cumhuriyet tarihimizin en büyük, en kapsamlı sosyal konut atılımıdır. İlk etap konutumuzdan 50 binini İstanbul’da, 18 bini Ankara’da, 12 bin 500’ünü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’de inşa edeceğiz. Diğer illerimizde de nüfuslarına göre değişen sayılarda konut inşası gerçekleştireceğiz.

Ayrıca bu konut projesinde çeşitli kesimlere pozitif ayrımcılık yaparak kontenjanlar belirliyoruz. Buna göre şehit yakınları ve gazilere ilk etabın yüzde 5’e denk gelen 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza yine yüzde 5’e karşılık gelen 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise yüzde 20’ye denk düşen 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz.

Bu projemizde ilk defa gençlerimiz için de 18-30 yaş arası bir kontenjan oluşturduk. Projemizdeki konutların yüzde 20’sine denk gelen 50 binini de yarınlarımızın teminatı gençlerimize tahsis ettik.

“Vatandaşlarımız 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle sahip olabilecekler”

Konutlarımızın maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yaparak belirlediğimiz fiyatları da şu şekilde olacaktır. Toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vade ile sahip olabileceklerdir. Aynı şekilde toplam 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi, 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.  

Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir. Belirlenen toplam bedelin yüzde 10’u peşin alınacak. Taksit ödemeleri ise sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacaktır.

Kamunun ciddi kaynak ayırarak, önemli fedakarlıklarda bulunarak yürüttüğü bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de açık söylüyorum fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem evlerini kaybedecekleri sıkı, etkin, güvenilir bir denetim mekanizması kuracağız. Tek derdimiz imkanı kısıtlı ailelerimizi uygun şartlarla ev sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden içinde yaşayacak ailelerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yine bu kampanya ile birlikte ilk defa vatandaşlarımıza alt yapıları ve imarı hazırlanmış ev yapmaya hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. Böylece düşük gelir grubuna dahil vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kendi evlerini yapma imkanı sağlıyoruz. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır. Asayı alan vatandaşımız burada belirlenen projeye uygun şekilde ve belirlenen sürede kendi evini yapabilecektir. Evin inşa sürecinde hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecektir. Arsalar iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar vardır. Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vade ile faizsiz şekilde ödeneceği bir yöntemle vatandaşa satılacaktır. İkinci grubu oluşturan hisseli parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 yıl vade ile ve faizsiz şekilde yapılabilecektir. 

Şimdi de iş yerlerimiz ile ilgili bazı ayrıntıları paylaşmak istiyorum. Hali hazırda 12 ilimizde 3 bin 930’u tamamlanmış toplamda 10 bini aşan sanayi tipi iş yeri projemiz bulunuyor. Kampanyanın ilk etabı kapsamında 10 bin yeni iş yerini daha küçük ve orta ölçekli sanayicimizin hizmetine sunuyoruz. İnşa edeceğimiz iş yerlerinin ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına hatırı sayılır bir katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur. Onlarca farklı sektöre yayılan tamir ve imalat kollarında yoğunlaşan küçük işletmelere hitap eden sanayi tipi iş yerlerimiz 100 bine yakın ek istihdam sağlayacaktır. Bu iş yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vade ile emekçi kardeşlerimize, genç girişimcilerimize sunacağız.

Tüm bu yatırımların daha ilk çivileri çakılır çakılmak sanayi çarkları hızlanmaya, ekonomimiz güçlenmeye, 200 bin yeni istihdamla iş gücümüz kazanmaya başlayacaktır. ‘İlk evim’, ‘ilk iş yerim’  projesinin 81 ilimize ülkemize, vatandaşlarımıza, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

“Milyonlarca vatandaşımızı ev sahibi yapmakta kararlıyız”

Dünyada sosyal konut, sosyal devlet, sosyal yardım uygulamalarının ekonomik daralma nedeniyle geri plana atıldığı bir dönemden geçiyoruz. Özellikle sosyal konut projeleri inşaat malzemelerinin maliyetlerindeki aşırı artışlar sebebiyle tamamen durmuştur. Biz ise çağın her ihtiyacı gibi konut arzında yaşanan daralmaya karşı da çözümü yerli ve milli imkanlarla arıyor, buluyor, hayata geçiriyoruz. Esasen eskiden beri toplu konut projelerimiz Anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesini en ileri ve etkin şekilde hayata geçirdiğimiz alanlardan biridir. Türkiye’nin son dönemde yaşadığı makro ekonomik büyümeye, ihracatta ve üretimde gösterdiği performansa bağlı ekonomik atılımının en somut örneklerinden biri de işte bu konut kampanyasıdır. Dünyada hiçbir ülkenin maliyet ve süre olarak cesaret edemediği proje ile milyonlarca vatandaşımızı ev sahibi yapmakta kararlıyız.

Konut üretimindeki hızımızdan ve iş kalitemizden yararlanmak isteyen Avrupa’daki, Asya’daki, Afrika’daki tecrübemizden istifade etmek isteyen onlarca ülke var. Biz bu alandaki birikimimizi öncelikle vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Bu tablo bir güç meselesi olmanın ötesinde her şart altında millete hizmet için çalışma, üretme, mücadele etme anlayışının tabii bir sonucudur. Devlet milletine hizmet etmek için çalıştıkça millet de devletine daha sıkı sarılmakta daha çok itimat etmektedir. 15 Temmuz gecesi yaşananlar bu hakikatin en çarpıcı ifadesidir. Hükümetlerimiz döneminde hayata geçirdiğimiz demokrasi ve kalkınma devrimleriyle milletle devleti geçmişte hiç olmadığı kadar bütünleştirdik, birleştirdik, güçlendirdik. Konut projelerimizi de bu anlayışla yürütüyoruz. 

Ailelerimizin konutlarıyla sosyal ve kültürel imkanlarıyla ne kadar iyi ne kadar düzenli yerleşim yerlerinde yaşarlarsa hem kendi bireyleri arasında hem çevreleriyle o kadar sağlıklı ilişkiler içinde olacaklarına inanıyoruz. Kısa bir süre önce İstanbul Esenyurt’ta konut dağıtım projesi yaptık. Zemin +3, zemin+4 tabi orada ben vatandaşlarımızın mutluluğunu gördüm ki Esenyurt malum geçmişi itibarıyla gecekonduların yaygın olduğu bir yer fakat orada kentsel dönüşüm projesi ile çok ciddi bir adım attık, adım atıyoruz. Bütün bunlarla beraber şehirlerimize yakışan bir yapılaşmayı yaparak Türkiye’yi örnek bir ülke haline getirmenin gayreti içerisindeyiz.

Aynı şey deprem bölgelerinde de işte İzmir’de yaşanan deprem ve hemen depremden sonra o bölgeyi nasıl değiştirdiğimizi nasıl dönüştürdüğümüzü konut teslim töreninde tüm İzmirlilere ekranları başında izleyen tüm milletimize gösterdik. Aynı şey Malatya’da, Elazığ’da, Erzincan’da tüm buralarda da gösterdik. Yangınlar oldu Antalya, Muğla tüm buralarda süratle inşaatların yapımını gerçekleştirdiğimiz gibi gelip başkanım hepsi iyi güzel de benim traktörüm gitti benim halim ne olacak, benim ekmek teknem oydu diyen çiftçi kardeşime dedim ki bir hafta içinde traktörün sana gelecek. Biz bir haftayı bulmadan traktörünü o çiftçi kardeşimin kendisine ve onun gibi çevredeki bütün çiftçilere traktörlerini ulaştırdık. 

Bugün açıkladığımız projenin tamamı yani 500 bin konut, 250 bin alt yapısı yapılmış konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri bittiğinde hamdolsun 3 milyon 750 bin insanımızı daha güvenli yaşam alanlarına kavuşturmuş olacağız. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin sevincini milletimizle birlikte yaşarken ülkenin her kazancına, her sevincine, her güzelliğine itiraz edenler de unutmayın onlar boş durmuyor. Her projemiz gibi 500 bin sosyal konutun da yapılamayacağını söylemeleri ben kaale bile almıyorum. Çünkü biz laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz, yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

Kopyalamayı desteklemiyor...