Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hutbeye neden kılıçla çıktı?

Son Guncelleme:

Ayasofya’da Cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hutbeye elinde kılıçla çıkması ne anlama geliyor?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘Ayasofya: Fethin nişanesi, Fatih’in emaneti’ başlıklı hutbesini okumak için minbere kılıçla çıktı.

Hutbede kılıç geleneği nedir?

Türk tarihinde kılıç kuşanmanın ayrı bir önemi vardır. Merasimler düzenlenir, o an bir bakıma ölümsüzleştirilir. Tarihteki Türk devletlerinde ve Osmanlı İmparatorluğunda bu anın anlamı daha da bir özeldir. Padişahların kılıç kuşanma merasimleri, onların yönetimi devraldıkları, hükümdarlıklarını ilan ettikleri anlamına geliyor.

Osmanlı imparatorluğunda devlette hükümranlığın alameti olarak görülen kılıç kuşanma merasimlerinin yapıldığı mekanlar zaman zaman camiler olmuştur. O camilerden biri de, Osmanlı’ya başkentlik yapmış olan İstanbul’daki Ayasofya Camiidir.

ayasofyakilici

Bununla birlikte Bursa’daki Ulu Cami ve Edirne’deki Eski Cami’de buna dahildir. Kılıç geleneği, kuşanma anlamında olmasa da asırlardır sembolik olarak bu camilerde yaşatılıyor. Cuma günleri ve bayram namazlarında hutbeye kılıçla çıkılıyor. Yani Ayasofya’da da bu nedenle hutbeye kılıçla çıkıldı.

Kopyalamayı desteklemiyor...