Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Dünyayı silaha boğdular! Satılan silahların yüzde 61’i ABD’de üretildi…

Son Guncelleme:

SIPRI’nin yıllık raporuna göre dünyada geçen yıl silah satışları yüzde 8,5 oranında arttı. En çok silah satışı yapan 25 şirketin sıralandığı listede başı ABD çekti.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından açıklanan yıllık rapora göre küresel silah satışları 2019’da yüzde 8,5 oranında artış gösterdi.

Buna göre söz konusu 25 şirketin toplam cirosu 361 milyar dolar (yaklaşık 300 milyar euro) olarak belirlendi.

ABD BAŞI ÇEKİYOR

DW.com’un haberine göre, Pazartesi günü Stockholm’de açıklanan raporda, dünya genelinde en fazla silah satışını 12  şirket ile ABD’nin gerçekleştirdiğine işaret edildi. Buna göre 2019 yılında dünya genelinde satılan toplam silahların  yüzde 61’i ABD’de üretildi. Sadece Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon ve General Dynamics fabrikalarında üretilen silahların toplam satış bedeli 166 milyar dolar (136 milyar euro) oldu.

ÇİN İKİNCİ SIRADA

Listenin ikinci sırasında yer alan Çin ise dünya genelindeki silah satışlarının yüzde 16’sını gerçekleştirdi. SİPRİ’nin mercek altına aldığı  dört Çinli silah üreticisinin yıllık cirosunu  yüzde 4,8 oranında arttırdığı belirtildi. 

SİPRİ araştırma görevlisi Nan Tian, Çin’de gerçekleşen silah satışlarının ağırlıklı olarak iç piyasaya yönelik olduğunu belirterek ülkede ordunun modernizasyon süreci nedeniyle silah satışlarında artış olduğunu kaydetti.

RUSYA ÜÇÜNCÜ SIRADA

SİPRİ’nin hazırladığı listenin üçüncü sırasında ise Rusya bulunuyor. Rusya’nın küresel silah piyasasındaki pazar payı ise yüzde 3,9 olarak belirlendi. Raporda, Ukrayna ile yaşanan askeri gerilim ve Kırım’ın ilhakı nedeniyle uygulanan ambargoların Rusya‘nın silah satışlarını gerilettiğine işaret edildi. Listede yer verilen iki Rus silah üreticisinin bir yılda toplam 634 milyon dolar (yaklaşık 522 milyon euro) gelir kaybına uğradığı ifade edildi. Bir önceki yıl listede yer alan üçüncü Rus silah fabrikasının ise 2019’da en fazla silah satışı yapan 25 şirket arasında yer alamadığına işaret edildi.

AVRUPA’NIN PAYI YÜZDE 16

SİPRİ’nin hazırladığı listede yer alan 6 Batı Avrupalı silah üreticisinin ise silah piyasasındaki yerinin yüzde 18 olarak saptandığı belirtildi. Bu şirketler İngiltere, İtalya ve Fransa’da bulunuyor. Almanya’dan silah üreticileri ise 25 şirketin sıralandığı listede tek başına yer almadı. Alman iştirakli Airbus listede bulunuyor. Buna karşın Almanya’nın en büyük silah fabrikası Rheinmetall 2019’da cirosunu 3,9 milyar dolar (yaklaşık 3,2 milyar euro) artırdı.

Suudi Arabistan ise listede ilk kez yar aldı. Söz konusu Suudi şirketin pazar payının yüzde 1,3 olduğu kaydedildi.

TÜRKİYE’NİN DURUMU

Raporda Türkiye ile ilgili bilgilere yer verilmezken, SİPRİ’nin 2019’da yayınladığı raporda Türkiye’nin silah satışının yükselişte olduğu belirtmişti.

SIPRI’nin yıllık dünyada silah ticareti raporuna göre Türkiye, 2014-2018 döneminde 2009-2013 dönemine kıyasla silah ihracatını yüzde 170 artırırken, dünyada da aynı dönemde silah ticareti yüzde 7,8 artış gösterdi.

Kopyalamayı desteklemiyor...