Connect with us

GÜNDEM

Ezan’ın ve Kuran’ın yasaklandığı günleri anlatıyor! Süveyda Filmi 10 Eylül’de vizyona giriyor…

Son Guncelleme:

Yönetmen Mesut Uçakan’ın, “Suveydâ” isimli yeni sinema filmi 10 Eylül’de sinemalarda gösterime giriyor…

 Uçakan, filminde 11 yaşındaki bir çocuğun gözünden Türkiye’nin bir döneminde yaşanan olaylara uzanıyor.

 Reis Bey, Kelebekler Sonsuza Uçar, Yalnız Değilsiniz, Ölümsüz Karanfiller, Sevdaların Ölümü, Anka Kuşu,   Kavanozdaki Adam, Hayat Yokuşu; Sevda Kuşun Kanadında gibi çok konuşulan film ve dizilere imza atan Usta yönetmen Mesut Uçakan son olarak “Suveydâ” isimli sinema filmiyle kamera arkasına geçti. En iyi yönetmen ve en iyi film ödülleri yanı sıra çok sayıda onur ödülü sahibi olan ünlü yönetmen, son olarak 2019  T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülüne layık görülmüştü.

Çekimleri 2019 yılında Kayseri’de gerçekleştirilen, post prodüksiyon işlemleri 2020’de sonuçlandırılan  ancak Pandemi nedeniyle seyirci önüne çıkamayan Suveydâ filmi, nihayet 10.Eylül.2021 Cuma günü Türkiye genelinde aralıklı olarak 156 sinemada gösterime girecek.

“TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ BİR DÖNEMİNİ ANLATIYORUZ”

Uçakan “Suveydâ Filmi”yle ilgili şu bilgileri verdi:

 “Bu filmimizde de, Kelebebekler Sonsuza Uçar filmimizdeki gibi  ülkenin karanlıkta kalmış, henüz dokunulmamış, ciddi reformlar ve değişikliklerle toplumun sarsıldığı netameli dönemlere uzanıyoruz. Ancak, tarih daha  çok öykünün arka planında akıyor. Ön planda 11 yaşındaki bir çocuğun, öğrenme aşkı, beyaz bir güvercinle kurduğu muhabbeti ve kuş dili öğrenme çabaları var.  Hayatının

 henüz baharında 11 yaşındaki bir çocuğun, çocuksu heyecanlarını, arayışlarını, hayallerini anlatıyoruz. Bu yüzden bu filmi daha çok gençler için yaptım ben.  Gençler, gençlik coşkuları arasında  yakın akıp giderken tarihe farklı bir gözle baksınlar, istedim.”

Mesut Uçakan

NEDEN SUVEYDÂ?

Uçakan, “Suveydâ” isminin kadim kültürümüzde önemli bir yerde durduğunu, kalbin metafizik düğümü olarak görüldüğünü ve bütün dünyası maddi çıkarlar üzerine kurulu bir kuşağın içindeki metafizik dokunuşlara da yer vermeye çalıştığını söyledi. Ve sözlerine şunları da ekledi. “Süveydâ, bir sevdadır. Hepimizin içinde bütün gizemiyle duran bir sevda, bir sır. Belki de kurtarıcı sır bu.”

FİLMİN BAŞROLÜNDE 11 YAŞINDA BİR HAFIZ VAR

Hafız olma çabasındaki bir çocuğu canlandıran ve filmin başrolünde yer alan Necip Fazıl Belge, aynı zamanda Hafızlık yarışmalarında birinci olan bir oyuncu.

Hadim karakterini canlandıran Necip Fazıl, titiz bir araştırmayla Kur’an kursları taranarak seçildi. Üç ay da oyuncu koçları tarafından eğitildi.

Filmin ana karakterlerinden bir diğeri de dağ köyünün hocası Tığlı Hoca. Bu karakteri, tiyatro ve dizi oyuncusu Fatih Küçük üstleniyor. Türk tiyatrosunun  tecrübeli isimlerinden olan ve meddah olarak tanınan Yusuf Duru ise ovadaki bir köyün imamını, Macid Karakterini canlandırıyor. Mehmet Kefli, Sıla Naz Akça, Seda Kement Aydın, Kıvılcım Kaya, Hülya Akyol, Sezai Yeşilyurt, Mehmet Fatih Yıldız, Burhan Vural ve Ahmet Şahin de diğer rolleri paylaşıyor.

Filmde yakın zamanlarda hayatını kaybeden iki karakter oyuncusu bulunuyor. Fikri Solmaz Kuşçu karakterini, Suat Keskin ise Bosnalı Ramiz karakterine can veriyor.

FİLMİN ÖYKÜSÜ

Öykü, Harf Devrimi sonrası 1932 yıllarında, sosyal ve siyasi olayların baskısı altında bunalan, eski kültürle yeni kültür arasında sıkışıp kalmış yoksul Anadolu köylerinde geçiyor. Getirilen yasaklar karşısında gizlice hâfız olmak isteyen 11 yaşlarındaki Hadim’in, öğrenme aşkına, ötelere uzanan azmine, umuduna, hayallerine ve Kur’an’da kıssası anlatılan Süleyman Peygamber gibi kuşdili öğrenme çabalarına yöneliyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...