Connect with us

GÜNDEM

Fahiş kira artışları için üç formül masada…

Ev sahiplerinin fahiş kira artışlarına düzenleme getirme amacıyla bir araya gelen bakanlık yetkilileri, üç formül üzerinde çalışıyor.

Son Guncelleme:

Türkiye’de son zamanlarda kiralık daire fiyatlarına uygulanan yüksek zamlara çözüm aramak amacıyla üç bakanlık devreye girdi. Yıllık kira artışının yüzde 100’ü geçmesiyle milyonlarca kiracı, konut kriziyle karşı karşıya kaldı.

Piyasadaki dengesizlikler üzerine mağduriyet yaşayan milyonlarca kiracı ise hükümeti harekete geçirdi.

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ortaklığında çalışmalar başlatıldı.

İlk toplantısını dün gerçekleştiren dört bakanlık, yaklaşık 2 saat süren görüşmelerin ardından önemli kararlar aldı.

ÜÇ ÖNERİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı’ndan ilgili bürokratların katıldığı toplantıda, kira artış oranları ve kiralama hükümlerine ilişkin düzenlemeler görüşüldü.

Buna göre; vatandaşları rahatlatmayı amaçlayan bakanlıklar ilk olarak 3 seçenek üzerinde durdu.

HOLLANDA MODELİ

Bu seçeneklerden ilki Hollanda’da da planlanan uygulama. Belli bölgelerde kira artışlarına sınırlama getirilecek. Belirlenen bölgede idarenin belirleyeceği bir artış oranı olacak, ev sahipleri bunu aşamayacak. Bu model özellikle İstanbul’un bazı semtlerinde uygulanacak.

KİRALIK PROJELER

Diğer bir seçenek ise yine Avrupa’da uygulandığı gibi inşaat şirketleri sadece kiraya vermek için konut üretecek. Bu konutlar TOKİ veya belediyeler aracılığıyla da yapılabilecek. Vergi istisnaları uygulanacağı için bu konutların maliyeti de piyasaa göre düşük olacak.

FAHİŞ ARTIŞA CEZA

Son seçenek de cezaları kapsıyor. Türkiye’de yasa gereği 5 yıla kadar olan kira artışları TÜFE’ye göre yapılıyor. Sonrasında ev sahipleri isterse yeni bir kira tespiti yapabiliyor. Ev sahiplerinin kiracıyı yüksek artışa zorlamaması için denetim ve ceza mekanizması kurulacak.

Kopyalamayı desteklemiyor...