Connect with us

GÜNDEM

Gizli İttifak, Açık Kavga! HDP verdiği oyların faturasını tahsil etmek istiyor…

Son Guncelleme:

CHP ve İYİ Parti’nin 31 Mart’ta büyükşehirleri kazanmak için HDP’yle yaptığı “Gizli İttifak” ittifakta çatlaklar iyice derinleşiyor.

CHP’den kayyum atamalarına karşı çıkmasını isteyen HDP’liler “aksi halde önümüzdeki seçimlerde destek olmayız” diyor. Kemal Kılıçdaroğlu üzerindeki baskıyı azaltmak için üç gün önce açıkladığı “ekonomi öneri paketine” kayyum konusunu sıkıştırmak zorunda kalmıştı.

31 Mart seçimlerinde gizli ittifak yapan CHP-HDP ve İYİ Parti arasında derin çatlaklar oluşmaya başladı. Çatışmanın kaynağını görevden alınan HDP’li belediye başkanları  oluşturuyor.

Yeni Şafak Gazetesinin manşetten yayınladığıhabere göre, İstanbul, Ankara, Hatay, Adana, Antalya, Mersin gibi büyükşehirlerde CHP-İYİ Parti’nin gizli ortağı olan HDP, nimet paylaşımı için artık ittifakın alenileşmesini ve bir adım ileri taşınmasını istiyor.

KANDİL’DEN ÇAĞRI VAR

Geçtiğimiz hafta Iğdır ve Siirt’in de aralarında olduğu 5 belediyeye kayyum atanmasının ardından terör örgütü PKK’nın çatı yapılanması olan KCK’dan CHP’ye çağrı geldi. KCK’dan yapılan yazılı açıklamada, içinde CHP, İYİ Parti ve marjinal sol grupların da yer aldığı sözde ‘demokrasi güçleri’nden yardım istendi: “Demokrasi güçleri bir bütün olarak bir araya gelmeden bu iktidara karşı etkin bir mücadele verilemez. O zaman bu iktidara karşı her an mücadele içinde olmak, tek ve en doğru yoldur.”

Kandil’in satır arası mesajları HDP’den önceki gün yapılan bir açıklamayla daha da netleşti. HDP’nin İstanbul Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, Ekrem İmamoğlu’na ‘kayyumlara sessiz kalırsan bir sonraki seçimde destek vermeyiz’ şeklinde okunabilecek açıklamalar yaptı.

İMAMOĞLU’NDAN DESTEK İSTİYORLAR

PKK’nın bir yayın organına konuşan eşbaşkanlar İmamoğlu’nu böyle uyardı: “CHP, bizim oy ve katkılarımızla birçok büyükşehir belediyesini kazandı. Bu anlamda kayyumlara karşı susulması, bir söz söylememesi halk nezdinde bir rahatsızlık yaratıyor. İstanbul İl Örgütü olarak Ekrem İmamoğlu’ndan kayyumlara karşı bir açıklama bekliyoruz. İmamoğlu ve demokrasi güçleri bugün kalkıp yapılanların haksızlık olduğunu, kayyumların bir darbe olduğunu net bir şekilde söylemek zorundalar. İmamoğlu başta olmak üzere demokrasi güçlerinin ses çıkarmaları şarttır. Çünkü demokrasiyi güçlendirmenin tek yolu ilkeli ve tutarlı siyasettir.

DAHA FAZLA DETAYI YENİSAFAK.COM’DAN OKUYABİLİRSİNİZ. 

Kopyalamayı desteklemiyor...