Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

HDP’li Milletvekilinin tecavüz skandalı! Partisinden istifa etti…

Son Guncelleme:

Mardin’de bir kadına tecavüz ettiği iddiaları ortaya atılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik partisinden istifa etti.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in 1018 seçim çalışmaları sırasında düzenlenen dernek toplantısına katılan bir kadına tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Sabah Gazetesinin haberine göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre olay şöyle gelişti:

Tuma Çelik, 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde Mardin’de seçim çalışmaları kapsamında bir derneğin toplantısına katıldı. Çelik, toplantının yapıldığı binada bir kadına tecavüz etti.

ŞANTAJ VE TEHDİT

Çelik, tehdit, şantaj ve her yolu deneyerek kadının kendisini şikayet etmemesi için baskı yaptı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı kadının şikayeti üzerine Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören fezlekeyi düzenledi ve Meclis’e gönderdi. HDP, Meclis’e gelen dosyanın içeriğini bilmesine karşın bugüne kadar Çelik ile ilgili hiçbir adım atmadı, hiçbir işlem yapmadı.

HÜDA KAYA İKNA ETMEYE ÇALIŞMIŞ

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile ilgili skandal bir iddia ortaya atıldı. HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in bir kadına tecavüzde bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından Kaya’nın kadını ‘şikayetçi olmaması için’ ikna etmeye çalıştığı ileri sürüldü.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, Tuma Çelik’in istifa mektubunun partiye ulaştığı bildirildi. Çelik, istifa mektubunda TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığı çalışmaların bazı çevreleri rahatsız ettiğini, şahsına yönelik değişik biçimde ve farklı boyutta iftiralar, suçlamalar ve tehditler geliştirildiğini iddia etti.

Bunun yanında bir kadının kendisine yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladığını öne süren Çelik, partisinin konuyu araştırmak için kadınla ve kendisiyle defalarca görüştüğünü kaydetti.

TECAVÜZ İDDİASI

Çelik’in seçim çalışmaları sırasında düzenlenen dernek toplantısına katılan bir kadına tecavüz ettiği iddia ediliyordu.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı kadının şikayeti üzerine Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören fezlekeyi düzenledi ve Meclis’e gönderdi.

HDP, Meclis’e gelen dosyanın içeriğini bilmesine karşın bugüne kadar Çelik ile ilgili hiçbir adım atmadı, hiçbir işlem yapmadı.

Çelik’in istifasıyla HDP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 57’ye düşmüş oldu.

NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRI SUÇU

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’li Tuma Çelik hakkındaki dosyayı, nitelikli cinsel saldırı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 102. maddesi kapsamında hazırladığı belirtildi.

Bu madde, tecavüzün ispatlanması halinde 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezasını öngörüyor.

TUMA ÇELİK KİMDİR?

Tuma Çelik 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Halkların Demokratik Partisi Mardin Bölgesi, 3’nci sıradan milletvekili olarak Meclis’e girdi. Tuma Çelik, 1964 yılında Midyat’ın Anhil köyünde doğdu. 9 yaşında İstanbul’a, 1985 yılında İsviçre’ye göç etti. 7 yıl önce Türkiye’ye geri döndü. 20 yıldır aktif olarak Süryanilerle ilgili çalışmaların içinde yer alan Çelik, bu konuda birçok araştırma yaptı ve bu çalışmalarını değişik seminer ve sempozyumlarda ortaya koydu. Mart 2012 tarihinde aylık Süryanice ve Türkçe yayınlanan “Sabro” Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Çelik, Evli ve 4 kız babası.

Kopyalamayı desteklemiyor...