Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Her adresin 9 haneli bir kodu olacak!

Son Guncelleme:

Türkiye adres sisteminde değişikliğe gidiyor. Tüm adreslere 9 haneli adres kodu tanımlandı. Sistem işlemeye başladığında açık adres tarihe karışacak. Kargodan devlet kurumlarına ve e-ticaret sitelerine kadar adres istenen her yerde 9 haneli kod kullanılacak.

Kodlu adres sisteminde her adresin 9 haneli bir numarası olacak. Sistem ilk PTT Kargo ile başlayacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerine Türkiye’nin açık adresten kodlu adres sistemine geçmesi için yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yazıcı, “Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, ‘adres kodu’ başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok.” dedi.

TEST AŞAMASINDA

PTT Kargo kendi ‘web’ ara yüzünü oluşturdu, şu an test çalışmaları devam ediyor. Ben PTT ile toplantıda posta kodu olarak dile getirmek istedim ama PTT’deki yetkililer dediler ki; ‘Posta kodu teknik bir terimdir, bölgeyi ifade eder ve kanunda geçer; bunu diyemeyiz’. O zaman biz de buna adres kodu diyelim, dedik. Artık herkesin -şu anda sizlerin de bulunduğu evlerde- MAKS’tan bağımsız bir adresi kodu var. Sayın Bakanımızla, PTT’yle ve diğer kargo şirketleriyle, BTK’yle ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü’yle görüşmelerimiz devam ediyor. Özel kargo şirketleri de adres kodunu koydu.

Kopyalamayı desteklemiyor...