Connect with us

GÜNDEM

Hizmete giren Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu’nun özellikleri…

İstanbul Tuzla’da inşa edilen Türk Deniz Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi “TCG Anadolu” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle donanmaya teslim edildi. Erdoğan, ”Bu gemiyi Türkiye Yüzyılı’nda lider ve dünyada söz sahibi ülke konumumuzu perçinleyecek bir sembol olarak görüyoruz.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı, savunma sanayii bütçesinin 75 milyar dolara yükseltildiğini de söyledi.

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Tuzla Sedef Tersanesi’nde düzenlenen ”TCG Anadolu Gemisi Teslim Töreni ve Yeni MİLGEM Fırkateynleri Sac Kesme Töreni”nde konuştu.

TCG Anadolu gemisinin inşasına 2016 yılı Nisan ayında başlandığını anımsatan Erdoğan, “Aradan geçen 7 yılın sonunda TCG Anadolu gemimizi hizmete alıyoruz. Mutluyuz, gururluyuz.” dedi.

”TCG ANADOLU’YU TÜRKİYE YÜZYILI’NDA DÜNYADA KONUMUMUZU PERÇİNLEYECEK BİR SEMBOL OLARAK GÖRÜYORUZ”

Ülkenin en büyük askeri gemisi olan TCG Anadolu’nun hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, “Tabii bu bizim için yeterli değil. İnşallah şimdi ikinci etabımız bu uçak gemimizin tamını inşallah inşa etmek. Onun da görüşmelerini birçok ülkeyle yaptık, yapıyoruz ve bunu da başaracağız. Bu gemiyi Türkiye Yüzyılı’nda lider ve dünyada söz sahibi ülke konumumuzu perçinleyecek bir sembol olarak görüyoruz. Sadece bununla kalmıyor Mavi Vatan’a kazandıracağımız MİLGEM istif sınıfı 3 yeni fırkateynimizin saç kesimini de bugün gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TCG ANADOLU DÜNYANIN İLK SİHA GEMİSİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCG Anadolu’nun inşasında emeği geçen ve fırkateynlerin inşasında görev alacak herkese teşekkür ederek, “Hizmete aldığımız TCG Anadolu en büyük ve en ağır helikopterler ile insansız hava araçlarının iniş kalkış yapabileceği kendi alanında dünyanın ilk savaş gemisidir. Bir başka ifadeyle TCG Anadolu dünyanın ilk Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gemisidir. Bu gemimize Bayraktar TB3, SİHA, Kızılelma İnsansız Savaş Uçağı ve Hürjet Hafif Taarruz Uçağımız iniş kalkış yapabilecek. Ayrıca taşıdığı tanklar ve zırhlı amfibi hücum araçları sayesinde bu gemimiz gerektiğinde dünyanın her köşesinde askeri ve insani operasyon yürütebilmemize imkan sağlayacak özelliklere sahip.” diye konuştu.

Geminin yerlilik oranının yüzde 70 gibi oldukça yüksek bir seviyede olduğunu vurgulayan Erdoğan, TCG Anadolu sayesinde tabur büyüklüğünde bir kuvvetin, ana üst desteğe ihtiyacı olmaksızın Ege, Akdeniz ve Karadeniz’deki kriz bölgelerine kolayca intikal ettirebileceğini kaydetti.

”MİLLİ UÇAK GEMİMİZİ ÜRETME YOLUNDA BÜYÜK BİR ADIM ATMIŞ BULUNUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gemide yer alan silah, savaş yönetim, elektronik harp, kızılötesi arama ve takip, elektro optik arama, lazer ikaz ve torpido savunma sistemleri ile radarların, yerli ve milli sanayi tarafından geliştirildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Askeri amaçlar yanında gerektiğinde doğal afet yardım görevlileri ve insani operasyonlar çerçevesinde de kullanabileceğimiz bu gemide tam teşekküllü hastane ve ameliyathane yer alıyor. Bütün bu özellikleriyle TCG Anadolu sayesinde dünyada ilklerden olan oyun değiştiren teknolojilere, sistemlere ve çözümlere öncülük eden bir ülke haline geleceğiz. Bu tür projelerde edindiğimiz tecrübeler bize yerli ve milliliği daha fazla olan, daha gelişmiş teknolojileri ülkemize kazandırma imkanı sağlıyor. Amfibi hücum gemimizin hizmete alınışıyla beraber milli uçak gemimizi üretme yolunda büyük bir adım atmış bulunuyoruz. Gemi inşa sanayimiz milli uçak gemimizi de layıkıyla yaptı ve yapacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün aynı zamanda MİLGEM istif sınıfı fırkateynlerin 6, 7 ve 8. gemilerinin saç kesimlerini de yaparak inşalarına başlandığını söyledi.

Yaklaşık 36 ay gibi bir sürede eş zamanlı olarak üç geminin özel tersanede inşa edilerek Deniz Kuvvetlerine tesliminin hedeflenmesinin, dünyada örneği bulunmayan bir proje olduğunun altını çizen Erdoğan, “Fırkateynlerimizin üzerlerine yerleştirilecek olan silah ve sensör sistemlerinin tümü, yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiştir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu vesileyle millete buradan ayrıca bir haberi duyurmak istediğini belirterek, “TCG Anadolu’yu buradan Sirkeci’ye çekeceğiz ve Sirkeci’de TCG Anadolu gemimizi halkımıza açacağız. İstiyoruz ki halkımız gelsin, TCG Anadolu gemimizi gezsin, dolaşsın. Sadece biz gururlanmayalım, millet olarak, milletçe de TCG Anadolu ile gururlanma imkanını halkımıza verelim.” şeklinde konuştu.

Kopyalamayı desteklemiyor...