Connect with us

GÜNDEM

İspanyol Polisi katliam yaptı! 37’den fazla göçmen hayatını kaybetti…

Fas’taki 20 kilometrelik İspanya toprağından Avrupa’ya sığınmak isteyen binlerce mülteci, İspanya ve Fas polisinin açtığı ateşle yaralandı. En az 37 mülteci hayatını kaybetti. İspanya Başbakanı katliamı savundu

Son Guncelleme:

Kuzey Afrika’da bulunan özerk il statüsündeki İspanya toprağı Melilla, insanlık suçuna tanıklık etti.

Fas ile 20 kilometrelik sınırı olan Melilla’ya geçerek İspanya’dan sığınma talep etmek isteyen binlerce göçmen, akın akın sınıra gitti.

Faciaya yol açan göçmen akınının ardından Fas ve İspanya polisi birleşerek 2 binden fazla göçmene rastgele ateş açtı.

37’DEN FAZLA GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ

Polislerin açtığı ateşte 37’den fazla göçmenin hayatını kaybettiği belirlenirken, yüzlerce göçmen de ciddi şekilde yaralandı.

Bölgeden gelen görüntülerde göçmenlerin sınır hattındaki polisler tarafından silahla yaralanmış bir şekilde üst üste yığıldığı görüldü.

İSPANYA BAŞBAKANI KATLİAMI SAVUNDU

2 binden fazla Afrikalı göçmeninin sınırı aşmaya çalışması üzerine Fas güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası yaşanan olay ile ilgili açıklamalarda bulunan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, göçmen akınını ‘toprak bütünlüğüne’ yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi.

Başkent Madrid’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sanchez, ‘Sınırda olanlardan sorumlu olan varsa, insan ticareti yapan mafyalardır’ dedi.

Melilla bölge başkanı Eduardo de Castro ise görüntülerin izah edilmesinin zor olduğunu belirtti ve Fas güvenlik güçlerini orantısız bir tepki vermekle suçladı.

Fas İnsan Hakları Derneği (AMDH) tarafından yayınlanan bir videoda düzinelerce göçmenin yerde yattığı ve polisin yaralı olan kişşilere tıbbı müdehale yapılması adına hiçbir girişimde bulunmadığı anlar yer aldı.

Kopyalamayı desteklemiyor...