Connect with us

GÜNDEM

İsrail’in Gazze katliamında can kaybı 21 bin 672’ye yükseldi

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 165 artarak, 21 bin 672’ye ulaştı.

Son Guncelleme:

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze Şeridi’ne 85 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

Kudra, İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi’nde 165 Filistinliyi daha öldürdüğünü, 250’sini yaraladığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, Gazze’de 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısının 21 bin 672’ye, yaralı sayısının da 56 bin 165’e yükseldiğini kaydetti.

İsrail Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim’den beri 4 bin 860 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail güçlerinin 14 Filistinliyi daha gözaltına almasıyla 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısı 4 bin 860’a yükseldi.

Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Filistin Esir İşleri Heyetinin açıklamasında İsrail güçlerinin gece boyunca El Halil, Nablus ve Ramallah’ın kuzeyindeki El-Celezun Mülteci Kampı başta olmak üzere Batı Şeria’nın çeşitli noktalarında 14 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarını başlattığı 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısının 4 bin 860’a çıktığı kaydedildi.

İsrail bombardımanında onlarca Filistinli öldürüldü

Hastane kaynakları ve görgü tanıklarının ifadelerine göre, İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerinde hava ve topçu bombardımanlarında onlarca Filistinliyi öldürdü ve yaraladı.

Zevayde, Bureyc, Nusayrat ve Megazi bölgelerine hava saldırıları düzenleyen İsrail ordusu, Salahaddin Caddesi çevresini de mekanize topçu birlikleriyle vurdu.

İsrail ordusunun, Nusayrat bölgesinde “El-Vavi” ve “En-Nuveyri” ailelerine ait evlere düzenlediği hava saldırısında çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi.

Öte yandan bir İsrail keskin nişancısının Megazi Mülteci Kampı’nda sivilleri hedef alması sonucu yoldan geçen 3 Filistinli sivil yaralandı.

El-Aksa Şehitleri Hastanesi personelinin aktardığı bilgilere göre, son 24 saat içinde 100’den fazla Filistinli İsrail bombardımanlarında hayatını kaybetti.

Bureyc Mülteci Kampı’ndan ayrılmak zorunda kalan siviller, İsrail güçlerinin özellikle barınma merkezlerinde kalan ve başka bölgelere gitme imkanı bulamayan Filistinlilerden çok sayıda kişiyi alıkoyduğunu aktardı.

Çok sayıda İsrail askeri öldürüldü

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’nin Şeyh Rıdvan Mahallesi’nde 20’den fazla İsrail askerini öldürdüklerini ve yaraladıklarını duyurdu.

Kassam Tugayları, Telegram hesabından, Gazze Şeridi’nde İsrail ordusuna karşı yürüttükleri direniş faaliyetlerine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Gazze kentinin Şeyh Rıdvan Mahallesi’nde yaşanan çatışmalarda, İsrail özel kuvvetlerinden 20’den fazla ölü ve yaralı olduğu belirtildi.

Kassam Tugayları bir başka açıklamada, Şeyh Rıdvan Mahallesi’nde İsrail’e ait bir Merkava tankını “Şuvaz” adlı el yapımı patlayıcı ile hedef aldıklarını aktardı.

Ayrıca Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde İsrail araçlarının ve askerlerinin bulunduğu 2 alanın havan toplarıyla vurulduğu kaydedildi.

Kopyalamayı desteklemiyor...