Connect with us

GÜNDEM

İstanbul Boğazı mayın şüphesiyle gemi trafiğine kapatıldı

Milli Savunma Bakanlığı, İstanbul Boğazı açıklarında tespit edilen mayın benzeri cismin emniyet altına alındığını, etkisiz hale getirmek için müdahale edildiğini açıkladı.

Son Guncelleme:

Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine olay mevkisine Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın benzeri cisim SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hale getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır” bilgisi verildi.

İstanbul Boğazı, ikinci bir emre kadar gemi trafiğine kapatıldı.

İLK İNCELEMEDE CİSMİN MAYIN OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

İstanbul Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası’nda balıkçıların fark ettiği ve mayına benzetilen cisim üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

İlk incelemelere göre, mayın olduğu belirlenen, ağırlığı 30 kilogramı bulan ve her büyüklükte gemiyi batırabilecek etkiye sahip olduğu değerlendirilen cisim, Sarıyer-Garipçe açıklarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı SAS timleri tarafından kontrol altına alındı.

Rusya, Ukrayna tarafından döşenen bazı mayınların serbest kaldığını ve İstanbul Boğazı’na sürüklenebileceğini açıklamıştı.

Kopyalamayı desteklemiyor...