Connect with us

GÜNDEM

İstanbul Havalimanı 3 yılda zirveye çıktı…

Son Guncelleme:

Kısa sürede üst üste aldığı ödüllerle adından söz ettiren İstanbul Havalimanı, 3 yılda büyük başarılara imza attı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 28 Ekim 2018’de açılan İstanbul Havalimanı’nın 3 yılda büyük başarılara imza attığının altını çizdi. İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’yi küresel havacılıkta zirveye taşıdığını belirten Karaismailoğlu, “Kovid-19 salgını döneminde de çalışmalarını hızla sürdüren İstanbul Havalimanı, 26 destinasyona uçuş gerçekleştiren 11 yeni hava yolu şirketine hizmet vermeye başladı” dedi.

29 Ekim 2018 tarihinde açılan İstanbul Havalimanı’nın 104 milyondan fazla yolcuya hizmet verdiğine dikkati çeken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanı Türkiye’yi küresel havacılıkta zirveye taşıdı” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “2014 yılında temeli atılan ve Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı, birçok özelliği ile Türkiye ve dünya havacılık tarihine adını altın harflerle yazdırdı” dedi.

347 uçuş noktasıyla 25 Ekim tarihi itibarıyla 104 milyon 19 bin 599 yolcuya, 734 bin 599 uçuşa ev sahipliği yapıldığının altını çizen Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Kovid-19 salgını döneminde de çalışmalarını hızla sürdüren İstanbul Havalimanı, 26 destinasyona uçuş gerçekleştiren 11 yeni hava yolu şirketine hizmet vermeye başladı. Çağdaşlık ile fonksiyonelliği bir arada ele alan özgün bir tasarıma sahip İstanbul Havalimanı, ilhamını İstanbul’un kültürel mirasından alıyor. Terminalde İstanbul camilerinin, hamamlarının, kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliği, proje mimarisine ince ince işlenirken, Türk-İslam sanat ve mimarisi motifleri projeye güzellik, doku ve derinlik sağlıyor. İstanbul Havalimanı hava trafik kontrol kulesi, yüzyıllardır İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk-İslam tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlanırken, 90 metre uzunluğunda olan İstanbul Havalimanı kontrol kulesi, dünyanın önde gelen tasarımcılarından aynı zamanda Ferrari’nin de tasarımcısı olan Pininfarina ve AECOM şirketi tarafından tasarlandı ve Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazandı.”

İSTANBUL HAVALİMANI’NA ÖDÜL ÜSTÜNE ÖDÜL

Açıldığı günden bu yana İstanbul Havalimanı’nın toplam 31 adet ödül ve sertifika aldığına vurgu yapan Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nın “Dünyanın En İyi 10 Havalimanı” arasında yer aldığını, ayrıca “Avrupa’nın En İyi Havalimanı” ve “Erişilebilir Havalimanı” ödüllerine layık görüldüğünü kaydetti.

Kaynak: Superhaber

Kopyalamayı desteklemiyor...