Connect with us

GÜNDEM

Listede İstanbul Havalimanı da var! Dünyanın en işlek havalimanları belli oldu…

Uluslararası Havalimanları Konseyi dünyanın en işlek 10 havalimanını belirledi. Listeye 5 havalimanıyla ABD damgasını vururken İstanbul Havalimanı da 7. sıradan girdi.

Son Guncelleme:

Dünya havalimanları ticaret birliği olan Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), dünyanın en işlek havalimanlarının yıllık sıralamasını yayınladı.

KÜRESEL MERKEZLER ÜST SIRALARA

Atlanta’nın Hartsfield-Jackson uluslararası havalimanı, üst üste ikinci yıl dünyanın en işlek havalimanı olarak listenin başında yer aldı. Havalimanı, 2022 yılında yüzde 23,8 artışla 93.699.630 yolcuya ulaştı. ACI’ya göre havalimanı en işlek sırada yer almasına rağmen 2022′deki yolcu sayısı 2019′a göre hala yüzde 15 daha azdı.

Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı (DFW) 2022′de 73,4 milyon yolcu ile listede ikinci sırada yer aldı. Teksas havalimanı 2021′e göre yüzde 17,5 artış, 2019′a göre ise yüzde 2,3 düşüş gördü.

Havaalanı, American Airlines için en büyük merkez ve ABD Ulaştırma Bakanlığı’na göre DFW, Denver Uluslararası Havaalanı’ndan sonra ülkede kara alanına göre ikinci en büyük havaalanı.

Denver’ın uluslararası havaalanı DEN, listedeki ilk üçü tamamladı.

ACI verilerine göre, üst sıralara yerleşen havalimanları arasında 5. sıraya ulaşan Dubai Havalimanı (DXB) yüzde 127 kapasite artışıyla 66,1 milyon yolcuya ulaştı. 7. sıraya ulaşan İstanbul Havalimanı (IST) yüzde 73,8 artışla, 64,3 milyon yolcuyu transfer ederken Londra Heathrow Havalimanı, Delhi Havalimanı ve Paris Charles de Gaulle Havalimanı sırasıyla 8. , 9. ve 10. sıralarda geldi.

İŞTE DÜNYANIN EN İŞLEK 10 HAVALİMANI

  1. Hartsfield–Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı (ATL)
  2. Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı (DFW)
  3. Denver Uluslararası Havalimanı (DEN)
  4. Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı (ORD)
  5. Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB)
  6. Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX)
  7. İstanbul Havalimanı (IST)
  8. Heathrow Havalimanı (LHR)
  9. İndira Gandhi Uluslararası Havalimanı (DEL)
  10. Paris Charles de Gaulle Havalimanı (CDG)

Kopyalamayı desteklemiyor...