Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Sosyal medya düzenlemesinin detayları belli olmaya başladı

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğine yönelik yaptığı açklamanın ardından AK Parti’nin konuya ilişkin hazırlamış olduğu kanun teklifinin detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün duyurulan sosyal medya düzenlemesinin detayları netleşiyor.

Söz konusu düzenlemeye göre Twitter, Instagram ve Facebook gibi şirketlere, temsilci bulundurma zorunluluğu getirilecek.

Böylece kişisel verilerin korunması sağlanacak. Tasarıda ayrıca, Avrupa örneklerinde olduğu gibi zararlı içeriklerin kaldırılmaması halinde yüksek para cezalarının verilmesi de yer alıyor.

TEMSİLCİ ZORUNLULUĞU

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı düzenleme kapsamında Türkiye’de temsilci bulundurulması için Twitter, Instagram ve Facebook gibi şirketlerin temsilcileri ile görüşmeler yapılıyor. Instagram ve Facebook gibi şirketlerin Türkiye’de ofis açmaya sıcak baktığı, Twitter’ın ise bu öneriye olumlu bir yaklaşımda bulunmadığı belirtiliyor.

AVRUPA ÖRNEKLERİ İNCELENDİ

AK Parti Genel Merkezi’nde hukukçu kurmaylar, bilişim hukukçuları ile bir araya gelerek Avrupa’daki uygulama ve modeller inceledi.

AK Parti kurmayları, sosyal medya düzenlemesi konusunda Almanya ya da Fransa’da çıkarılan yasanın örnek alınabileceğini ifade ediyor. Almanya’da, 2018 yılında yürürlüğe giren ve sosyal medyada yayınları düzenleyen yasaya göre, Facebook, Twitter, Reddit ve YouTube gibi platformlarda yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde 50 milyon Euro’ya varan para cezaları öngörülüyor.

SAHTE HESAPLARA CEZA

AK Parti kurmayları, sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenlemenin olacağını ve ağır cezai yaptırımlarının geleceğini ifade etti. Parti kurmayları, önümüzdeki günlerde tamamlayacakları çalışmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Bu konuda MHP ile de görüştüklerini kaydeden parti kurmayları, sosyal medyada getirilecek düzenlemeyle ilgili gerekli bilgilendirmeleri yaptıklarını söylediler.

Kopyalamayı desteklemiyor...