Connect with us

GÜNDEM

Kamu’da yerli mesajlaşma dönemi! İşte Whatsapp alternatifi programlar…

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan rehbere göre, kamu kurum ve kuruluşlarında mesajlaşma için yerli ve milli uygulamalar tercih edilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları ile kritik altyapı niteliğinde hizmet veren işletmelerin bilgi ve iletişim güvenliği kapsamında genel olarak alması gereken tedbirleri belirlemek için, 6 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete’de, Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayımlanmıştı.

Yayımlanan genelge doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi hazırlandı.

Rehberin amacı, bilgi güvenliği risklerinin azaltılması, ortadan kaldırılması ve özellikle gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliği bozulduğunda milli güvenliği tehdit edebilecek veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek kritik bilgi/verinin güvenliğinin sağlanması için asgari güvenlik tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanması olarak tanımlandı.

Rehberin tamamına ulaşmak için tıklayınız

WHATSAPP ATERNATİFİ YERLİ MESAJLAŞMA YAZILIMLARI

Bip

Turkcell tarafından geliştirilen BiP, internet üzerinden anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme yapılmasına imkan veriyor. Bu özelliklerin yanı sıra, caps, silinen mesaj, grup mesajlaşma, konum paylaşma, para transferi özellikleri de bulunuyor.

Dedi

BTİDER tarafından geliştirilen Dedi, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda kullanılabileceğiniz güvenli ve ücretsiz bir haberleşme uygulaması. Dedi ile arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama gerçekleştirebilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı kişilerle ve gruplarla fotoğraf, video, ses, gif ve belge gibi multimedya dosyaları gönderip alabilirsiniz.

Chat-in

Yerli mesajlaşma uygulamalardan bir diğeri de Chat-in. Programla mesaj, resim yada video paylaşılabiliyor, online görüşmeler yapılabiliyor.

LAFF

Türk Telekom’un AR-GE şirketi Argela tarafından geliştirilen LAFF kullanıcı alışkanlıklarına uygun şekilde WhatsApp ile tamamen aynı arayüz, uçtan uca şifreleme ve ek detaylar barındırıyor. Yerli ve milli anlık mesajlaşma uygulaması LAFF şu anda hem Android hem de iOS uygulama marketlerinden ücretsiz olarak ‘Beta’ olarak indirilebiliyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...