Connect with us

GÜNDEM

Hani Amerika özgürlükler ülkesiydi! Twitter Trump’ın hesabını tamamen kapattı…

Son Guncelleme:

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını açıkladı. Dünya’daki bütün toplumsal olayların merkezi durumundaki Twitter, Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerden gelen benzer talepleri yıllardır dikkate almıyordu.

Sosyal medya platformu Twitter’ın güvenlik ekibinden yapılan yazılı açıklamada, “Trump’ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden dolayı, bu hesabı kalıcı olarak askıya aldık.” denildi.

Açıklamada, Twitter’ın, halkın seçilmiş yetkililerin ve dünya liderlerinin sesini duymasına olanak sağladığının altı çizilerek, “Ancak son yıllarda, liderlerin hesaplarının bizim kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter’ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik. Politikalarımız ve uygulanma şekilleri hakkında şeffaf davranmayı sürdüreceğiz.” bilgisi paylaşıldı.

Twitter, çarşamba günkü Kongre baskınının ardından Trump’ın hesabını 12 saatliğine askıya almış ve şiddete teşvik eden paylaşımların sürmesi durumunda hesabın kapatılacağını duyurmuştu.

Sosyal medya platformları Facebook ve Instagram da Trump’ın paylaşımları nedeniyle, başkanın her iki platformadaki hesaplarını askıya almıştı.

ABD’de 6 Ocak’ta Trump destekçilerinin Kongre Binası’nı basmasıyla, önceden de var olan Trump ile Twitter arasındaki mücadele bugün gittikçe alevlendi.

Geçtiğimiz günlerde Trump’ın hesabını geçici süreliğine donduran Twitter, bugün hesabı kalıcı olarak askıya aldı.

Trump’tan Twitter’a: Bizi susturamayacaksınız

6 Ocak’ta yaşanan olaylardan sonra Twitter tarafından kısıtlamalara uğrayan Trump’ın farklı hesaplardan yaptığı paylaşımlar da kısıtlanıyor.

“TWITTER BENİ SUSTURMAK ADINA RADİKAL SOLCULARLA İŞ BİRLİĞİ YAPMIŞTIR

Trump, resmi Twitter hesabının kalıcı olarak askıya alınmasının ardından başkanlık makamının resmi hesabı olan “POTUS” hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “Uzun zamandır Twitter’ın ifade özgürlüğünü yasaklamakta çok ileri gittiğini söylüyordum ve bugün Twitter çalışanları, beni susturmak adına hesabımı bu platformdan kaldırmak için Demokratlar ve radikal solcularla iş birliği yapmıştır.” ifadesini kullandı.

“TWITTER UZUN SÜRE HAYATTA KALAMAYACAK”

Kendisine oy veren 75 milyon kişiye hitaben ise Trump, Twitter, özel bir şirket olabilir ancak hükümetin onlara sağladığı yasal koruma olmadan uzun süre hayatta kalmayacaklardır.” değerlendirmesinde bulundu.

“KENDİ PLATFORMUMUZU KURACAĞIZ BİZİ SUSTURAMAYACAKSINIZ”

Trump, Twitter’ın hesabını askıya alacağını tahmin ettiğini belirterek, “Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız.” mesajını paylaştı.

Kopyalamayı desteklemiyor...