Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Din İşleri Subayı kadrosu tekrar hayata geçiyor! Kimler başvuru yapabilecek?

Son Guncelleme:

Kıbrıs Harekatı’ndan bu yana ataması yapılmayan Din İşleri Subayı kadrosu tekrar hayata geçiriliyor. Peki başvurular nasıl yapılacak? Kimler başvurabilecek?

Türkiye’de 1967’de hukuken kaldırılan Din Subaylığı birimi, TSK bünyesinde kadro açılmasıyla tekrardan aktif hale geliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından verilen atama kararıyla yeniden hayata geçecek birim, Kuvvet komutanlıklarının tamamında yer alacak.

TSK tarafından en son Kıbrıs Barış Harekatı’nda kullanılan Din Subaylığı’nın tarifi, TSK’nın sayfasında Subay İhtisasları bilgilendirme bölümünde “Personelin, moral, sosyal refah ve mutluluğunun arzu edildiği seviyeye ulaşması için manevi telkinlerde bulunur. Din eğitimini, ibadet ve dinî törenleri idare eder. İbadethane ihtiyaçlarını ilgili makamlarla eş güdüm sağlamak suretiyle sağlar. Din işlerini sevk ve idare eder.” ifadeleriyle yapıldı.

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

Türk Silahlı Kuvvetleri 2020 yılı dış kaynaktan ihtiyaç duyulan kontenjanlar doğrultusunda Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler Komutanlığı için muvazzaf subay alımı gerçekleştirecek.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 2020 yılı dış kaynaktan muvazzaf subay adayı alımı başvuru kılavuzu yayınlandı. 

Kılavuza göre, muvazzaf subay alımları için son başvuru tarihi 10 Aralık 2020 olarak belirlendi.  Adaylar ön başvurularını 10 Aralık 2020 (saat 23.59’a kadar) tarihine kadar, https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden, e-devlet şifresi ile giriş yaparak, çevrimiçi (online) olarak yapacaklar. Şahsen, posta kanalı ile, dilekçe ile veya diğer şekillerde yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. 

Adaylar https://personeltemin.msb.gov.tr  sitesine girdikten sonra e-devlet şifresi ile başvuru ekranını açacak. Ardından başvuru sihirbazı ile ilerleyerek tüm adımları tamamladıktan sonra Tercih Yap ekranına yönlendirilecek, buradan ilgili alımı tıklayarak tercih yapacak.

Tercih işlemini tamamladıktan sonra “Tercihlerimi Göster” butonuna tıklayarak tercihlerini kontrol edecek. Tercihlerim sayfasında yer alan tercihler adayın kayıtlı tercihleri olup ayrıca bir kaydetme işlemi yapılmayacak.

Adayların TC Kimlik Numaraları Aday Numarası olarak kullanılacak. Başvurunun tamamlanmasını müteakip bütün işlemlerde TC Kimlik Numarası kullanılacak. 

Ön başvurusu kabul edilen adaylara, MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında (Mamak/Ankara) uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde tebliğ niteliğinde yayımlanacak.   

2019 ve 2020 yılı KPSS’ye katılmış olanların KPSS P3 puanı ön başvuru aşamasında görüntülenecek, bu iki sınavdan alınmış en yüksek puan değerlendirmeye alınacaktır. 2018 yılı ve öncesi KPSS puanları kabul edilmeyecek. 

Din İşleri ve Moral Subayı, İlahiyat Fakültesi ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanı mezunu alınacak olan öğretmen sınıfı muvazzaf subaylar, Din İşleri ve Moral Subayı olarak görev yapacak.

GÖREV TANIMI

Personelin, moral, sosyal refah ve mutluluğunun arzu edildiği seviyeye ulaşması için manevi telkinlerde bulunur. Din eğitimini, ibadet ve dinî törenleri idare eder. İbadethane ihtiyaçlarını ilgili makamlarla eş güdüm sağlamak suretiyle sağlar. Din işlerini sevk ve idare eder.”

Kopyalamayı desteklemiyor...