Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Kışın sıcak geçmesi hamsiyi de olumsuz etkiledi…

Küresel ısınma ile birlikte bilinçsiz ve aşırı avlanma nedeniyle Türkiye’deki bazı balık türlerinde ciddi bir azalma görülüyor. Özellikle denizlerde avlanan balığın yarısını oluşturan hamsideki durum giderek kritik hale geliyor.

Ntv.com.tr’ye konuşan uzmanlar, Ukrayna’da yeteri kadar beslenemediği için Türkiye sularına ufak boyutlarda giren hamsinin tezgahlarda yeteri kadar yer bulamadığına ve önümüzdeki dönem için tehlikeli bir durum oluştuğuna dikkat çekiyor. 


İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Karakulak, hamside bu sene bir tükenme yaşandığını söylerken, “besin yokluğunda olan hamsinin bizim sularımıza inecek gücü kalmıyor” dedi. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya da, sadece hamsinin değil Türkiye’deki tüm balıkların stoklarında bir azalma olduğunu ifade ediyor.

1 Eylül’de başlayan av sezonu ile balıkçılar ağlarını denizlere bırakmayı sürdürüyor. Ancak av yasağının kalkmasından bu yana özellikle hamside bir türlü istenen ucuzluk ve bolluk yakalanamadı. 

BALIKLAR KÜÇÜK BOYUTTA AVLANIYOR

Deniz suyu sıcaklığının düşmemesi nedeniyle beslenemeyen hamsinin Karadeniz’de küçük boyutlarda avlanması uzmanlara göre durumu ciddi boyutlara taşıyor. Tezgaha çıkan hamsiler küçük olduğu kadar ince yapıya da sahip olunca ‘hamsinin nesli tükeniyor mu‘ sorusu gündeme yerleşti. Uzmanlar ergin boyutlara ulaşmadığı için üreyemeden avlanan hamsi neslinin tükenebileceği uyarılarında bulunuyor

Kaynak: Tuğba Öztürk/ntv.com.tr

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...