Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Köleliğin sembolü İngiltere’de yıkılan heykeller sadece bir başlangıç!

Son Guncelleme:

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddeti ile öldürülmesinin ardından tüm Avrupa ülkelerinde ırkçılık karşıtı gösteriler düzenlenmeye başladı.

Avrupa’nın merkezi konumundaki İngiltere’ye de sıçrayan protesto gösterileri sırasında köle taciri Edward Colston’un heykelinin göstericiler tarafından yıkılmasının ardından bir başka köle taciri Robert Milligan’ın Londra’daki heykeli de kaldırıldı.

Bu heykellerin kaldırılması ise yakın tarihte yaşanacak gelişmeler için sadece bir başlangıç.

On yıllardır İngiltere kendi sömürge tarihini ve köleliğin en önemli merkezi olma konumunu göz ardı ederken yaptığı zulümleri tarihi boyunca kutsamayı tercih etti.

Şu an ABD başta olmak üzere tüm Avrupa’yı saran Black Lives Matter protestolarının son dalgası, dünyaya insanların anti-siyah ırkçılık altında acı çektiğini hatırlattı.

Bu son olaylar geçmişi tam manası ile anlamak Avrupa genelinde hakim olan ırksal mirasının yanlışlarla dolu yapısını bozmaya yardımcı olacak.

İngiltere’nin Bristol kentinde ırkçılık karşıtı gösteri düzenleyenler, 7 Haziran’da, 17’nci yüzyıl köle tacirlerinden Edward Colston’un heykelini devirerek nehre attı. Olay farklı cephelerde farklı tepkilere yol açtı.

Bristol meclis üyesi Richard Eddy, yaşanan olayı “haydutların şiddet eylemi” olarak nitelendirilirken Belediye Başkanı Marvin Rees, heykelin varlığını “hakaret” olarak nitelendirdi. Bu görüş ayrılığı ülke genelinin bakış açısını yansıtıyor.

İngiltere’de köle taciri Edward Colston’un heykelinin göstericiler tarafından yıkılmasının ardından bir başka köle taciri Robert Milligan’ın Londra’daki heykeli de kaldırıldı.

Black Lives Matter protestolarının son dalgası, dünyaya insanların anti-siyah ırkçılık altında acı çektiğini hatırlattı. Irkçılık ve yapısal beyaz ayrıcalık, tarihsel beyaz üstünlüğüne ve emperyalizme dayanıyor.

HABERİN AYRINTILARINI YENİSAFAK.COM’DAN OKUYABİLİRSİNİZ. 

Kopyalamayı desteklemiyor...