Connect with us

GÜNDEM

Koronavirüs etkisi! Grip vakaları son 130 yılın en düşük seviyesinde…

Son Guncelleme:

Bilim insanları, Covid-19’a karşı alınan önlemler nedeniyle grip vakalarının önceki yıllara göre yüzde 95 oranında azaldığını ve son 130 yılın en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bu kadar düşük oranlara dair en son kanıtımız, 1888’de, 1889-90 grip salgını öncesiydi” ifadelerini kullandı.

Bilim insanları, grip vakalarının son 130 yıldaki en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı. Uzmanlar, vaka sayısının küresel olarak yüzde 95 düştükten sonra virüsün ‘neredeyse tamamen ortadan kalktığını’ söyledi. Normalde grip vakalarının en yüksek seviyede olduğu Ocak ayının ikinci haftasında, pratisyen hekimlere bildirilen grip benzeri semptomların sayısı 100 bin kişi başına 1,1’de kaldı. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) influenza araştırma imerkezi direktörü ve dünyanın önde gelen grip uzmanlarından biri olan John McCauley, “Bu kadar düşük oranları en son 1888’de, 1889-90 grip salgını öncesinde gördük” ifadelerini kullandı.

GRİP NEREDEYSE TAMAMEN ORTADAN KALKTI

Oxford Üniversitesi’nde Royal College of GPs araştırma ve gözetim merkezinin yöneticisi olan Simon de Lusignan ise bu yıl gribin artık ‘neredeyse tamamen ortadan kalktığını” açıkladı.

GRİP VAKALARINDAKİ DÜŞÜŞÜN TEMEL NEDENİ COVİD-19 KISITLAMALARI

Bununla birlikte uzmanlar, yeni tip corona virüs salgınının grip vakalarındaki dramatik düşüşte rol oynadığına, artan hijyen ve bağışıklığın grip mikroplarının gidecek hiçbir yeri kalmamasına neden olduğuna inandıklarını söyledi. 

Kaynak: NTV.com.tr

Kopyalamayı desteklemiyor...