Connect with us

GÜNDEM

Kuran’ın yakılması fitili ateşledi! İsveç tarihinin en büyük gösterilerine sahne oluyor!

İsveç’te Kuran yakan ve yeniden yakmayı planladığını açıklayan aşırı sağcı bir grubun mitingleri ve onlara yönelik protestolar nedeniyle dört gündür yaşanan gerginlik uluslararası bir boyut kazandı.

Son Guncelleme:

Başta Türkiye olmak üzere, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır’dan kınama mesajları geldi.

Türk Dışışleri Bakanlığından “Kuran-ı Kerim’e ve ibadethanelere yönelik saldırıları en güçlü şekilde lanetlediklerini” açıklaması geldi.

Pazar günü Müslümanların yoğun yaşadığı Norrkoping’deki protestolarda polisle göstericiler karşı karşıya geldi.

Kentte emniyete ait araçlar yakıldı. Polis, kızgın protestocuları dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtı. Olaylarda 3 kişinin yaralandığı, 17 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Olaylar nasıl başladı?

Aşırı sağcı siyasi örgütlenme “Stram Kurs” (Sıkı Yön) Partisi taraftarları, özellikle ülkede Müslümanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde toplantılar düzenliyordu.

Perşembe günü bir mitingde Kuran yakılması ve başka mitinglerde de bu eylemin tekrarının planlanması üzerine, grubun eylemlerine yönelik öfke birçok noktada patlak verdi.

Aşırı sağcı grubun, başkent Stockholm’ün banliyöleri ile Linköping ve Norrköping kentlerinde düzenlediği mitinglerin ardından olaylar çıktı.

Karşıt gösterilerde en az 16 polis yaralandı, çok sayıda polis aracı kullanılamaz hale geldi.

Rasmus Paludan

Rasmus Paludan kimdir?

Kuran yakma eyleminin arkasında, aşırı sağcı görüşleriyle bilinen Danimarka-İsveç vatandaşı Rasmus Paludan var.

Rasmus Paludan, daha önce Danimarka’da ırkçılık da dahil birçok suçtan 2020’de bir ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Paludan, Fransa ve Belçika’nın yanı sıra diğer bazı Avrupa ülkelerinde de benzer Kuran yakma eylemleri planlamaya çalıştı.

Danimarka’da son genel seçimde partisi oyların yüzde 1,8’ini alabildi. Parti milletvekili çıkaramadı. Parti, İsveç’te Eylül ayında yapılacak seçimlere de katılacak.

Kopyalamayı desteklemiyor...