Connect with us

GÜNDEM

Kuşadası’nda neler oluyor? Ergun Payraz Belediyedeki yolsuzluğu ihbar etti öldüresiye dövüldü

CHP’ye yakınlığıyla bilinen yazar Ergün Poyraz’ın, dün Kuşadası’nda evinin önünde saldırıya uğradı ve öldüresiye dövüldü. Gelişmeyi ilk duyuran Odatv oldu. Oda TV haberinde “uğradığı saldırının altından Kuşadası Belediyesi’ndeki ‘ihale yolsuzluğu’ iddialarına kadar uzanan organize bir yapı çıktı” ifadeleri kullanıldı. Kılıçdaroğlu ise olayı gazeteciye saldırı olarak ifade etti. Peki gerçekte Kuşadası’nda neler oldu?

Son Guncelleme:

CHP yayın organlarında olan Oda TV açıkça Ergun Payraz’a saldırının nedeninin Kuşadası Belediyesindeki yolsuzlukları ihbar etmesinden kaynaklandığını yazdı.

Haberde şu detaylar aktarıldı.

“Saldırıda ağır yaralanan Ergün Poyraz, ağır yaralandı, yoğun bakıma alındı. Saldırının ardından kaçan üç saldırgan Aydın polisi tarafından yakalandı. Polis ekiplerinin gece boyu yaptığı operasyonlarla 3 kişiyi daha gözaltına aldı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yaşayan yazar Ergün Poyraz, Davutlar Mahallesi’ndeki evinin önünde dün akşam saatlerinde saldırıya uğradı. Ağır yaralanan Ergün Poyraz, Söke Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hayati tehlikesi bulunan Poyraz, yoğun bakıma alındı.

Ergun Poyraz saldırıda böyle yaralandı

SALDIRI NASIL OLDU

Odatv’nin edindiği bilgilere göre Ergün Poyraz’a saldırı, Kuşadası Belediyesi ile ilgili bir ihaleyi ihbar etmesinin ardından gerçekleşti. 

Ergün Poyraz önceki gün Kuşadası Belediyesi’ne bir ihbar mektubu gönderdi. 

Ergun Poyraz’ın ihbar mektubuna konu ettiği Kuşadası Belediyesi’nden son 17 ihalenin 15’ini alan Turan Bagı’nın sahibi olduğu ZBT adlı inşaat firmasıydı. Bu şirketin PKK ile de ilişkili olduğu Kuşadası’nda dilden dile dolaşan bir iddiaydı.  Ergün Poyraz da önceki gün Kuşadası belediyesine bu konuyla ilgili bir ihbar mektubu gönderdi. 

Mektupta şirketin hem örgütle bağlantısının olduğunu hem de büyük bir yolsuzluk ile ilgili iddialarını paylaştı. Ergün Poyraz’ın dikkati çektiği ihalede belediye şirketten 750 bin ton mıcır taş alırken bu miktarın Kuşadası için çok çok büyük bir alım olduğu belirtildi. 

İHBARI SIZDI

Ergün Poyraz’ın bu ihbar mektubu, saatler sonra inşaat şirketine sızmıştı. 

Polisin tespitlerine göre şirkette çalıştığı belirtilen üç kişi Ergün Poyraz’ın evinin önüne geldi. Poyraz’ın kapısını çalan üç saldırgan “Yanlışlıkla arabanıza çarptık aşağı iner misiniz” diyerek Ergün Poyraz’ı evinden çıkardı. Evinin önünde Poyraz’ı darp eden üç saldırgan, üzerinden arabayla geçti. 

Ağır yaralanan Ergün Poyraz yoğun bakıma kaldırıldı, hayati tehlikeyi henüz atlatamadı. Aydın İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri çok kısa süre içinde saldırganların kimliğini belirledi.  

ZBT inşaat şirketinin sahibi Turan Bagı, Zana Bagı ile şöför Vural Çelik yakalanarak, gözaltına alındı. 

KOMŞULAR OLMASA EZECEKLERDİ 

Poyraz’ın eşi Perihan Poyraz, “Evin önündeki park halindeki otomobilimize arkadan çarptılar. Eşim bunun üzerine aşağı indi. Ben de balkondan olup bitene bakıyordum. Eşim otomobilin arka tarafına bakmak için yöneldiğinde 3 kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Eşim yere düştü. Bunun üzerine bağırarak, aşağıya indim. 3 kişi otomobille, geri manevra yaparak üzerinden geçmeye çalıştı. Komşular olmasa ezeceklerdi. Eşim, şu an yoğun bakımda. Çok üzgünüz” dedi.

KILIÇDAROĞLU NE DEMEDİ?

Ergün Poyraz saldırısında CHP lideriyle CHP’li Belediye Başkanı farklı konuştu.

Ergün Poyraz’a yönelik saldırıyı bugün meclisteki grup toplantısında gündemine alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gazetecinin görevi gerçekleri yazmaktır. gerçekleri yazmak kolay bir olay değildir. gerçekleri yazmak hele bu koşullarda riski üstlenmek demektir. Ergün Poyraz saldırıya uğradı. Yoğun bakımda: Eşiyle konuştum. Bugüne kadar saldırıya uğrayan gazeteciler yüzünden hapse giren oldu mu olmadı. Kimse moralini bozmasın” dedi. Ancak Kılıçdaroğlu saldırıyı kimin neden yaptığıyla ilgili ise herhangi bir konuya değinmedi.

KUŞADASI BELEDİYESİ NE DEDİ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ergün Poyraz’ın gerçekleri yazdığı için saldırıya uğradığını ifade ederken, gözlerin çevrildiği Kuşadası Belediye Başkanı ise Poyraz’dan gelen haksız talepleri karşılamadıkları için kendilerine düşman olduğunu söyledi.

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, evinin önünde uğradığı saldırıda dövülen yazar Ergün Poyraz’ın yoğun bakımdaki tedavisi sürerken, olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 6 kişinin ifadelerinin birbirleriyle çeliştiği öğrenilirken, şüphelilerin ofislerinde yapılan aramada başka şirketlere ait kaşeler ele geçirildi. 

“ERGUN POYRAZ’IN HAKSIZ TALEPLERİNİ KARŞILAMADIK”
Odatv’nin haberine göre, Ergün Poyraz’a saldırı, Kuşadası Belediyesi ile ilgili bir ihaleyi ihbar etmesinin ardından gerçekleşti. Saldırganların da bu ihaleleri alan ZBT ve Maray şirketlerin yöneticileri olması gözleri CHP’li Kuşadası Belediyesi’ne çevirdi.  

Odatv’ye konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Ergün Poyraz’ın Kuşadası Belediyesi’nin ihalelerinde usulsüzlük yapıldığına  yönelik ileri sürdüğü iddialarına yanıt verdi.

Ergün Poyraz’ın amacının başka olduğunu iddia eden Ömer Günel, “Başta, saldırganlar yakalanmış, eşini de tanırım kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ergün Poyraz’ın haksız talepleri bizim tarafımızdan karşılanmadı. Ergün Poyraz iki sene önce kitap fuarı açtı. Biz de ev sahipliği yaptık, fuarın tüm masraflarını karşıladık. Bu arkadaş bizim verdiğimiz çay potu ile gelen yazarlara çayı parayla sattı. Yöresel ürünler pazarladı. Kitap fuarını 7 gün daha uzatmak istedi. Bu fuarı yedi gün uzatmayınca bu şahıs bizim düşmanımıza dönüştü. Bütün mevzu bu” diye konuştu. 

“GEREKİRSE BELEDİYE DETAYLI AÇIKLAMA YAPAR”

Kuşadasında en çok konuşulan konulardan biri de  Ergün Poyraz’a saldıranlardan Turan Bagı’nın sahibi olduğu ZBT şirketine verilen 750 bin tonluk mıcır ihalesi. Ergün Poyraz da bu ihalede yolsuzluk yapıldığını iddia eden birçok yazı kaleme almıştı. Bu ihaleyi sorduğumuz Belediye Başkanı Ömer Günel, “Şu an tüm detayları hatırlamam mümkün değil. Belediyemiz  gerekli görürse detaylı açıklamayı yapar. Bizim bu ihale inceleme konusu oldu. İnceleme sonucu hangi aşamada şu an bilmiyorum. Bu ihaleyle ilgili önüme gelen bir soruşturma, bir dava  sözkonusu değil şu an” diye ifade etti. 

Bir başka saldırgan da Zana Bagı’nın sahip olduğu Maray adlı şirket. Maray adlı şirket Türkiye Sicil gazetesindeki bilgilere göre 6 Aralık 2019 yılında kuruldu. 

Bu şirket Kuşadası Belediyesi’nin Davutlar Mahallesi’ndeki bazı sokak ve yolların yapımı ve tamiratı için açılan ihaleyi 21 milyon 250 bin liraya kazandı. İki yıllık bir şirketin böyle bir ihaleyi kazanması yönünde gelen eleştirilere Ömer Gönel, “Bunlar biraz iddia. İhaleye girme yeterliliği olmayan adamın ihaleye girmesi mümkün mü? Bizdeki tüm ihaleler açık yapılıyor. Biz de ihaleye girenler, teklif edilen rakamlar, ihaleyi alanlar belli. Bildiğim kadarıyla bu firmalar Aydın’ın birçok yerinde iş yapıyor. Biz hukuka aykırı iş yapmış olsak herhalde devlet gelir soruşturur. Biz açık ihale yapıyoruz her konuda” diye yanıt verdi. 

Kopyalamayı desteklemiyor...