Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Mahkeme Vefat Eden Bir Kişinin Dijital Hesaplarını miras saydı

Son Guncelleme:

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi, emsal niteliğinde bir karara imza attı. Bu karar kapsamında dijital hesapların da miras olarak kabul edilmesine karar verildi. Bundan sonrası için de bağlayıcı olan karar, vefat eden bir kişinin dijital hesaplarının, yakınları tarafından yönetilebileceği anlamına geliyor.

Denizli’de bir kadın, 2019 yılında kaybettiği eşinin iCloud hesabına erişebilmek için, kanuni yollara başvurdu. Denizli 4. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yapılan başvurunun reddedilmesi üzerine üst mahkemeye başvuran kadın, dijital hesapların miras sayılmasına dair emsal bir karar aldırmayı başardı.

Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi: Dijital mal varlığı inkar edilemez bir gerçeklik. Kripto paraların uluslararası ödemelerde kullanıldığı dijital sistemler var. Yine reklam gelirleri sağlayan sosyal medya hesaplarının gün geçtikçe arttığı, YouTube ve benzeri dijital platformlarda reklam geliri ve ücretli üyelik sistemi ile hizmet veren kanallar oluşturulduğu bir ortamda, dijital mal varlığı ve dijital miras ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmamakta.

Kopyalamayı desteklemiyor...