Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Otomotiv sektörünü çip krizi vurdu! Suzuki de üretime ara vereceğini duyurdu…

Son Guncelleme:

Koronavirüs sebebiyle otomotiv sektörünü vuran ‘çip’ kirizi giderek büyümeye devam ediyor. Japon devi Honda’nın karında düşüş beklemesi haberlerinin ardından Mazda üretimini düşüreceğini açıklamıştı. Suzuki de çip tedarik sıkıntısı nedeniyle 3 fabrikasında üretimi durdurduğunu açıkladı.

Dünya genelinde akıllı telefon ve tablet, 5G ağ ekipmanları ile oyun konsollarına yönelik artan çip talebi sonrası otomobil üreticilerinin tedarik sıkıntısı devam ediyor.

Son olarak Suzuki Motor, küresel yarı iletken çip tedarik sıkıntısı sebebiyle Japonya’daki fabrikalarında üretime haziranda süre ara vereceğini duyurdu.

Kamu yayıncısı NHK’nin haberine göre, Suzuki Motor, Honşu bölgesinin Pasifik kıyısında yer alan Şizuoka eyaletindeki 3 tesisinde gelecek ay üretime ara verecek.

ÇİP SORUNU MİLYARLARCA DOLAR ZARARA UĞRATIYOR

Otomotivde başlayarak elektronik gibi diğer sektörlere de sıçrayan küresel çip tedariki sorununun, üretimde aksamalara neden olarak milyarlarca dolarlık zarara yol açması bekleniyor.

ÇİP KRİZİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin ekonomi üzerinde pek çok olumsuz etkisi oldu. Fabrikalar üretime ara verdi, kimi sektörlerde artan talebe cevap verilemedi, işletmeler kapandı. Bu durumlar arasında etkisi en uzun sürecek gibi görünen ise küresel çapta yaşanan çip krizi.

Kopyalamayı desteklemiyor...