Connect with us

GÜNDEM

Pakistan’da siyasi kriz sona erdi! Şahbaz Şerif başbakanlığa seçildi 

Kısa süreli anayasal krizin yaşandığı Pakistan’da İmran Han’ın güvensizlik oyunu kaybederek koltuğundan olmasının ardından bugün Meclis’te yeni başbakanı seçmek için oylama yapıldı. Oylamada Han’ı düşüren muhalefet blokunun adayı Şahbaz Şerif, ülkenin 23. başbakanı olarak seçildi.

Son Guncelleme:

Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) lideri Şerif, oylamada 174 oy aldı.

Daha önce üç kez başbakanlık görevini yürüten Navaz Şerif’in kardeşi olan 70 yaşındaki Başbakan Şahbaz Şerif, politikacıdan ziyade yönetici kimliği ile öne çıkıyor.

Başbakanlık için aday olan İmran Han’ın Pakistan Adalet Hareketi Partisi’nden (PTI) eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ise kendi üyesi olduğu partinin 100’den fazla milletvekilinin istifası nedeniyle çok düşük sonuç aldı.

Kureyşi, oylama başlamadan önce yaptığı açıklamada, ‘bugün ulusun önünde kölelik ve kendine saygı’ olarak iki yol bulunduğunu vurgulayarak, seçimi boykot edip toplu olarak istifa ettiklerini söyledi.

Kureyşi’nin açıklamasının ardından 120’nin üzerinde PTI milletvekili meclisi terk etti.

Meclisten çıkan vekiller, “ithal hükümete” karşı sokaklara ineceklerini belirtti.

Parlamentoda dün yapılan güvensizlik oylamasında 174 “hayır” oyu alan İmran Han’ın hükümeti düşmüştü.

Bağımsızlığını 1947’de kazanan Pakistan’da bugüne kadar hiçbir başbakan görev süresini tamamlayamadı.

Ancak İmran Han, güvensizlik oylaması sonucu görevini kaybeden ilk isim oldu.

Sık sık darbelerin yaşandığı 220 milyon nüfuslu ülkede ordu, yaklaşık 75 yıllık bağımsızlık tarihi boyunca siyasete yön veren güç oldu.

İmran Han’ın 2018’de seçimi kazanmasının ardından generaller Han’a destek verdi.

Ancak bu destek, yeni askeri istihbarat şefinin atanması üzerine yaşanan anlaşmazlık ve son olarak faiz artışına yol açan ekonomik sıkıntılar nedeniyle hayli azaldı.

Çin’e çok yakın politikalar izleyen İmran Han, geçen yıl ağustos ayında Afganistan’ın kontrolünü ele geçiren Taliban’ın tanınması için de kampanya yürütüyordu.

Analistler, Pakistan ordusunun, perde arkasında geleneksel olarak dış ve savunma politikalarını kontrol ettiği değerlendirmesinde bulunuyor.

Yeni Başbakan Şahbaz Şerif’in ise abisinin aksine askerle yakın ilişkilere sahip olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Euronews.com

Kopyalamayı desteklemiyor...