Connect with us

GÜNDEM

İşleri güçleri Türkiye! ABD’de 54 senatör Biden’a mektup yazarak Erdoğan’a baskı istedi…

Son Guncelleme:

ABD Başkanı Joe Biden’a mektup yazan 50’den fazla senatör, Türkiye’nin iç siyasetine müdahale ederek, müttefikleri YPG’ye “küstahça” saldırılar yapıldığını, Rusya’dan S-400’lerin alındığını ve FETÖ’cülerin peşine düşüldüğü saçmalıklarını öne sürerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a baskı yapılması çağrısında bulundu.

ABD 50’den fazla senatör, Başkan Joe Biden’a Türkiye ile ilgili mektup yazarak, skandal ithamlarda bulundu.

BASKI YAPILMASI ÇAĞRISI

100 üyenin bulunduğu ABD senatosunun 54’ünün imza attığı mektupta, Biden yönetiminden Türkiye’ye daha çok baskı yapması istendi. Ron Wyden ve Marco Rubio tarafından hazırlanan mektupta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iç siyasette muhalefeti marjinalleştirdiği, eleştiri yapan basını susturduğu ve gazetecileri tutukladığı gibi saçma iddialara yer verilirken, dış politikada atılan adımlar da eleştirildi.

MEKTUBUN İNGİLİZCESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASINA LAF ATILDI

Hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların imzasını taşıyan mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikasının zaman içinde “kavgacı” bir hal aldığı öne sürüldü.

Biden ve ErdoğanBiden ve Erdoğan

TERÖR ÖRGÜTLERİNE SAHİP ÇIKTILAR

Türkiye’nin YPG’ye operasyonlarını “onlar DAEŞ’la savaşıyorlardı” diyerek örgütü korumaya almaya çalışılan mektupta, “Türkiye, Suriye’de DAEŞ ile savaşan ABD destekli Kürtlere küstahça saldırdı, tüm uyarılara rağmen Rus hava savunma sistemi S-400’leri satın aldı ve Azerbaycan’ı Ermenistan ile toprak anlaşmazlığını çözmek için şiddet kullanmaya teşvik etti” gibi ifadeler kullanıldı.

Konuyu 15 Temmuz darbe girişimine getiren ve FETÖ üyelerini iade etmemelerini örtbas etmeye kalkışan senatörler, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve diğer ülkelere 2016’daki başarısız darbeden sorumlu olduğu Türk vatandaşlarını iade etmeleri için baskı yapmaya çalıştı. Erdoğan hükümeti, ABD’deki NBA oyuncusu Enes Kanter gibi kendisini eleştirenleri susturmaya çalıştı” sözleriyle FETÖ mensuplarına kol kanat gerdi.

Kaynak: Haber7.com

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

POPÜLER ETİKETLER

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Kopyalamayı desteklemiyor...