Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Squid Game hakkında herşey! Ölümcül oyun neden ilgi görüyor?

Squid Game, Netflix tarafından 17 Eylül 2021 tarihinde dünya çapında yayınlanan Güney Koreli bir drama dizisi.

Son Guncelleme:

Squid ve game kelimeleri İngilizcedir ve Türkçe anlamları “Kalamar” ve “Oyun”dur. Squid Game dizisinin adı ise Türkçeye Kalamar Oyunu olarak çevrilmektedir.

Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo- ryoung oynamıştır.

Dizinin Konusu Nedir?

Boşanmış ve borçlu bir şoför olan Seong Gi-hun, büyük bir nakit ödül şansı için bir dizi çocuk oyunu oynamaya davet edilir. Teklifi kabul ederek bilinmeyen bir yere götürülür ve kendisini benzer büyük borçlara sahip 455 diğer oyuncu arasında bulur.

Oyuncular, Front Man tarafından denetlenen oyunlarla birlikte kırmızı tulumlu maskeli korumalar tarafından her zaman gözetim altında tutulur. Oyuncular kısa süre sonra bu oyunlarda kaybetmenin ölümleriyle sonuçlandığını keşfederler ve her ölüm potansiyel ₩45,6 milyar büyük ödüle 100 milyon₩ ekler. Gi-hun, çocukluk arkadaşı Cho Sang-woo da dahil olmak üzere diğer oyuncularla, oyunların fiziksel ve psikolojik dönüşlerinden kurtulmaya çalışmak için müttefik olur.

Ana karakterler

  • Lee Jung-jae – Seong Gi-hun (No. 456)

Bir şoför ve kumar bağımlısı, annesiyle birlikte yaşıyor ve kızını maddi olarak desteklemek için mücadele ediyor. Birçok borcunu kapatmak için oyuna katılır.

  • Park Hae-soo – Cho Sang-woo (No. 218)

Bir menkul kıymetler şirketindeki yatırım ekibinin başkanı, Gi-hun’un küçük bir öğrencisiydi ve Seul Ulusal Üniversitesi’ne giren yetenekli bir öğrenciydi, ancak şimdi müşterilerinden para çaldığı için polis tarafından aranıyor.

  • Yeong-su Oh – Oh Il-nam (No. 001)

Dışarıda ölmeyi beklemek yerine Oyunu oynamayı tercih eden beyin tümörlü yaşlı bir adam.

  • Anupam Tripathi – Abdul Ali (No. 199)

İşvereni ona aylarca ödeme yapmayı reddettikten sonra genç ailesine bakmak için Oyuna giren Pakistanlı bir yabancı işçi.

  • HoYeon Jung – Kang Sae-byeok (No. 067)

Hayatta kalan aile üyelerini bu ülkeden bulabilecek ve geri alabilecek bir komisyoncu için ödeme yapmak üzere Oyuna giren Kuzey Koreli bir sığınmacı.

  • Wi Ha-joon – Hwang Jun-ho

Kayıp kardeşini bulmak için Oyuna gizlice giren bir polis memuru.

  • Heo Sung-tae – Jang Deok-su (No. 101)

Büyük kumar borçlarını kapatmak için Oyuna giren bir gangster.

  • Kim Joo-ryoung – Han Mi-nyeo (No. 212)

Zavallı bekar bir anne olduğunu iddia eden gizemli ve manipülatif bir kadın.

Squid Game: Ölümcül oyun neden ortaya çıktı?

Squid Game’in en büyük gizemlerinden biri, dizideki oyunun fikir babası olan karakterin kimliği.

Netflix’in gelmiş geçmiş en başarılı yapımı olabileceğini düşündüğü dizi, gizemli bir organizasyonun borç içindeki kişileri yaşamlarını değiştirecek miktarda para kazanma şansı için görünürde çocuksu olan bir dizi oyunda rekabet etmek üzere işe aldığı distopik gerçekliği keşfe çıkıyor.

Söz konusu oyunların bazıları Kore’ye özgü, bazılarıysa “Kırmızı Işık, Yeşil Işık” gibi dünya çapında bilinen klasik çocuk oyunlarına dayanıyor.

Bununla birlikte tipik çocuk oyunlarının aksine, kaybetmeniz durumunda Squid Game’deki oyunların ölümcül sonuçları var.

Dizinin yaratıcısı Hwang Dong-hyuk kısa süre önce olası ikinci sezonuna dair fikirlerinden bahsederken Yönetici karakterine odaklanmayı tercih edebileceğini belirtmişti.

Kopyalamayı desteklemiyor...