Connect with us

GÜNDEM

Süper kupa krizinin perde arkasında neler yaşandı?

Riyad’da Cuma akşamı oynanması gereken Süper Kupa maçının iptal edilmesi futbolda yaşadığımız son büyük kriz oldu. Kriz, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın maçın oynanacağı cuma günü protokole iki madde eklemek istemesi üzerine çıktığı belirtildi.

Son Guncelleme:

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Al-Awwal Park Stadyumu’nda önceki akşam saat 20.45’te başlayacak Süper Kupa mücadelesinin, protokol krizi nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve kulüplerin ortak kararıyla ileri bir tarihe ertelenmesinin yankıları sürüyor. Maça saatler kala Galatasaray ve Fenerbahçe’nin, yapılan protokole yeni talep ekletmek istemesi üzerine başlayan kriz aşılamadı. Bir süre sonra krizin aşıldığı duyuruldu ancak kulüplerin taleplerinden geri adım atmadığı açıklandı. Taleplerin olumsuz karşılık görmesi üzerine Fenerbahçe ve Galatasaray sahaya çıkmayı reddetti. İki takım, erteleme kararıyla yurda döndü.

ORTAK PROTOKOL İMZALANDI

TFF, Galatasaray ve Fenerbahçe ile Suudi Arabistan yönetimi arasında bir protokol imzalanmıştı. Organizasyonun tüm safhalarının yazılı olduğu bu protokol, tüm taraflarca imza altına alındı. Cuma günü yapılması planlanan maç için Galatasaray, Fenerbahçe ve mücadelede görevli hakemler Suudi Arabistan’a giderek kampa girdi. İki takımın taraftarları da takımlarını desteklemek için Riyad’a gitti. Türkiye’den Norm Ender başta olmak üzere birçok ünlü isim mücadeleye davet edildi. Norm Ender, İstiklal Marşı ve yeni marşı Parla’yı söylemek için görevlendirildi.

MAÇA SAATLER KALA REVİZE TRAFİĞİ

Yeni Şafak’ın haberine göre, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, perşembe akşamı takımın sahaya “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” yazılı pankartla çıkmasını istediklerini TFF’ye bildirdi. Futbolcular da “Atatürk” tişörtleri ile ısınacaktı. Cuma günü ise Galatasaray Başkanı Dursun Özbek “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı pankartla sahaya çıkmak istediklerini TFF’ye bildirdi. İki kulübün taleplerinin TFF’ye iletilmesinden sonra Suudi Arabistan ile görüşmeler yapıldı. TFF, Galatasaray ve Fenerbahçeli yöneticilerin protokole eklenmesini istedikleri yeni talepleri Suudi Arabistan tarafına iletti. Yapılan görüşmeler neticesinde Fenerbahçe’nin Atatürk tişörtleri ve “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” yazılı pankartla sahaya çıkma talebi onaylandı. Ancak Galatasaray’ın “Ne Mutlu Türküm Diyene” pankartıyla sahaya çıkma talebine olumsuz yanıt verildi. Buna karşı Galatasaray tarafı kesin olarak maça çıkmayacaklarını ifade etti ve krizin fitili ateşlendi.

TÜRK BAYRAĞI VE İSTİKLAL MARŞI YALANI

Protokol krizi yaşanırken konu ilk başta Türkiye’de farklı şekilde gündeme geldi. Maça saatler kala Suudi yönetiminin “Atatürk pankartı, tişörtü ve İstiklal Marşı’na izin verilmeyeceği” öne sürüldü. Bunun üzerine TFF’den maçın oynanacağı vurgulanarak “Süper Kupa maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. yıl kutlama etkinlikleriyle, şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır” açıklaması yapıldı. Statta İstiklal Marşı’nın okunduğu prova görüntülerinin de ortaya çıkması, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu.

OTELDEN ÇIKMADILAR

Ardından kulüplerin maça çıkacağı açıklandı. Ancak Fenerbahçe ve Galatasaray kafilesi, kamp yaptıkları otelden ayrılmadı. Galatasaray’ın talep ettiği pankarta izin verilmediği için yöneticiler maça çıkmayacaklarını belirtti ve görüşmeler sonra erdi. Bunun üzerine Süper Kupa’nın iptal olduğuna yönelik bilgi verildi. TFF, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ortak açıklama yapacağı kaydedildi, ardından “Süper Kupa’nın ileri bir tarihe ertelendiği” açıklandı. İki takım kafileleri sabaha karşı yurda döndü.

Koç hiç oynamak istemedi

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Süper Kupa mücadelesini Suudi Arabistan’da oynamayı kabul ettiği için kulüpteki bazı gruplarca eleştirildiği öne sürüldü. Bu nedenle Koç’un son dakika talepleriyle kasten kriz çıkardığı iddia edildi. Türk yetkililerle görüşen Suudiler de “Ali Koç maçın oynanmasını istemiyor gibiydi” dediler.

Son dakika talepleri

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, ertelenen Süper Kupa maçına yönelik, milletin ortak değer ve hassasiyetleri üzerinden yürütülen dezenformasyona itibar edilmemesi çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada, ertelenen karşılaşmayla ilgili gerek yurt içi gerekse yurt dışında yoğun bilgi kirliliği olduğu vurgulandı. Kulüplerden maça saatler kala gelen taleplerin Suudi yönetimince kabul edilmediği kaydedildi: “Sözleşmede FIFA, AFC, UEFA ve diğer uluslararası futbol düzenleyici ve yönetici kuruluşların kurallarının geçerli olacağı belirtilmiştir. TFF ve Suudi Arabistan yetkilileri, söz konusu müsabakanın bir milli maç olmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olması dolayısıyla İstiklal Marşı okunması ve Türk bayraklarının kullanılmasına yönelik uzlaşıya varmışlardır. Kulüpler, maçın hemen öncesinde takımların sahaya ısınmak için Mustafa Kemal Atatürk tişörtleriyle çıkma ve üzerlerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün

sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkma taleplerinin TFF ile Suudi yetkililer arasında daha önceden yapılan protokole eklenmesini talep etmişlerdir. Suudi Arabistanlı yetkililer, daha önce TFF ile yaptıkları anlaşmayla uluslararası yönetmelikler ve düzenlemeleri gerekçe

göstererek maçın hemen öncesinde bu talepleri mevcut protokole eklemeyi kabul etmemiştir.”

Kaynak: Yenisafak.com

Kopyalamayı desteklemiyor...