Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Metaverse tanıtım için yeni fırsatlar sunuyor! Gaziantep Metaverse’e hazırlanıyor…

“Akıllı Kent Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden Metaverse Dünyasına İlk Adım” konulu toplantı Büyükşehir Gezegen Evi’nde yapıldı. Toplantıda siber toplumsal bir düzen olan metaverse evreni için Gaziantep’te atılacak adımlar konuşularak, kentin izleyeceği yol haritası ele alındı.

Son Guncelleme:

“METAVERSE TANITIM İÇİN YENİ FIRSATLAR SUNUYOR”

Bu kapsamda Zeugma Dionysos Evi’nin 3 boyutlu tasarımının metaverse evrenine eklendiği bu sanal dünyaya yönelik çalışmayı, şehirdeki binalar ve yapılar başta olmak üzere online toplantılar ve online oyuncu avatarlarının etkileşime geçebileceği mobil uygulamaların takip edeceği belirtildi.

Atif Ünaldı – Fatma Şahin

Metaverse evreninin bir şehir planlaması olduğunun altını çizen Başkan Şahin, metaverse, yeni bir fırsat, yeni bir tanıtımdır. Bugün, bu sanal evren için çok önemli bir başlangıç yaptık. Gaziantep’in 5 antik kenti, müzeleri, hanları, 100 coğrafi işareti ve bilim merkezi metaverse ile buluşuyor” dedi.

DİAL UP’TAN METAVERSE’E

Yaptığı konuşmada Atıf Ünaldı interneti ilk anlattıkları dönemde yaşadıkları sıkıntılara rağmen Türkiye’de gelişimini sağlamak amacıyla ne kadar çaba sarf ettiklerini anlattı.

Metaverse’ün tek VR platformu olmadığını ancak çaba sarfetme açısından önemli olduğunu bildirdi. Geçmiş deneyimlerinden yola çıkarak Başkan Şahin’in bu sanal evren konusundaki çabasını ve öngörülerini takdir etti. Programda gençlerin sorularını yanıtlayan Ünaldı, genç fikirlerin topluma yöne verecek en büyük etkenlerden biri olduğuna değindi.

“METAVERSE ÇOK KATMANLI BİR VİZYON”

Bilişim hukukçusu Gökhan Ahi ise metaverse evreninin sanatsal, eğitimsel bir deneyim olduğunu ifade ederek, genel olarak metaversenin yanlış anlaşıldığını dile getirdi.

Ahi, “Metaverse bir vizyon. Biz bugün metaverseyi yanlış tanıyoruz. Çünkü hala basında veya magazinde arsa satılan ya da yatırım yapılan bir yer gibi görünüyor. Aslında bu işin temeli, tamamen büyük bir vizyondan oluşuyor. Yani sadece birkaç başlıkla sınırlı değil. NFT ve Block Chain bu sanal evrenin altyapılarında bulunuyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik de keza öyle. Bu oluşumun içerisinde çeşitli paydaşlar var. Mühendislik alanları var. Yazılımcılar ve hukukçular var. Dolayısıyla çok katmanlı ve çok paydaşlı bir vizyon” dedi.

Kopyalamayı desteklemiyor...