Connect with us

GÜNDEM

Türk Profesörün “Şeffaf Görüntüleme” Teknolojisi Kanser Tedavisinde Yeni Bir Dönemi Başlattı

Almanya Münih Üniversitesi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Ertürk’ün, tüm organizmayı şeffaflaştırarak tek hücreyi bile daha önce görülmemiş netlik ve detayda görüntüleyen yeni icadı, dünyanın en büyük kanser araştırması kurumlarından Cancer Research UK, yeni tarama tekniğinin çok zengin potansiyel taşıdığı ve mevcut teknolojilerle kıyaslandığında kanser teşhis ve tedavisinde yeni bir dönemi başlattığını açıkladı.

Son Guncelleme:

​​​​​​​Bu teknoloji sayesinde, daha önce görülemeyecek kadar küçük tümörlerin saptanması mümkün hale geldi.

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü`nden 2003`te mezun olan ve halen Almanya Münih Üniversitesi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Ali Ertürk, 2018`de dokuların ve ölü farenin şeffaflaştırılması teknolojisini geliştirdi.

Ertürk, son çalışmasında ise bu teknolojiyi kullanarak organların ve dokuların daha önce görülmemiş netlik ve detayda taranmasını sağlayarak özellikle kanser araştırmaları açısından büyük bir gelişmeye öncülük etti.

Prof. Dr. Ali Ertürk, yaptığı açıklamada, bir süre önce ölü dokuları patentli bazı kimyasal solüsyonların içinde suyunu çıkartıp “şeffaflaştırabildikleri” bir çalışma yaptıklarını, bunu ölü fareler üzerinde gösterdiklerini söyledi.

Kopyalamayı desteklemiyor...