Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Türkiye’de peynir ekmek gibi araç satan marka fabrikadan neden vazgeçti?

Son Guncelleme:

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de fabrika kuracağını açıklayan Alman otomotiv markası Volkswagen pandeminin araya girmesi ile ertelediği bu yatırımı süreçte tamamen iptal etti.

Şirketin CEO’su Herbert Deiss’ten gerçek sebebe ilişkin itiraf geldi. Deiss, Türkiye’de fabrika açmaktan vazgeçmelerinin arkasında siyasi sebepler olduğunu açıkladı.

Almanya merkezli Wirtschafts Woche’ye konuşan Volkswagen CEO’su Herbert Deiss, Türkiye yatırımının iptal kararıyla ilgili perde arkasındaki gerçekleri anlattı.

LOG.com.tr’den Ozan Öğretmenoğlu’nun haberine göre, Deiss, ilk kez net bir şekilde Türkiye’deki siyasi durumla ilgili endişelerin fabrika inşa etmekten vazgeçilmesinin ana nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

GEREKÇE TİCARİ DEĞİL SİYASİ

Hala fabrikanın açılması gerektiği fikrine sahip olduğunu söyleyen Deiss, buna rağmen marka içerisindeki üst kadronun büyük çoğunluğunda siyasi gerilim merkezli endişeler olduğunu ifade etti.

Deiss alınan iptal kararına ilişkin devamla şunları söyledi: “Söz konusu kapsamlı bir yatırım olduğu için konsey onayı olmadan projenin gerekli çoğunluğu alması imkansızdı. Bu yatırımla birlikte Türkiye’ye gitmemiz gerektiğini düşünüyordum çünkü oradaki koşulların iyileştirilmesine de katkıda bulunabilirdik. Türkiye jeostratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçmemesi gereken bir ülke. Bence Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne entegre etmek ve işbirliğini genişletmek gerekiyor. ”

TÜRKİYE’DE EN ÇOK SATAN MARKA

Volswagen, geçtiğimiz yıl 48 bin 496 adet satışla pazar liderliğini elinde bulundurmuştu.

Kopyalamayı desteklemiyor...