Connect with us

GÜNDEM

Türkiye’de iktidarı değiştireceğini söyledi! Joe Biden’den skandal ifadeler…

Son Guncelleme:

ABD seçimlerinde Demokratların adayı, başkan seçildiği takdirde Cumhurbaşkanı Erdoğan iktidarını değiştirmek için mahalefetle işbirliği yapacağını söyledi. Biden’in sözlerine büyük tepki geldi.

ABD’de 3 Kasım 2020 başkanlık seçimleri için mevcut Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’a karşı yarışan Demokrat Joe Biden, dikkat çeken ifadeler kullandı.

Biden, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalifleri desteklemeleri gerektiğini söyledi.

MUHALEFETE DESTEK VERDİ

Demokratların adayı, muhaliflere destek vererek, Türkiye’deki iktidarı değiştirebilecekleri yönünde sözler sarf etti.

“Yapacağım en son şey, ona (Erdoğan’a) Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu” diyen Joe Biden, diğer taraftan Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edecekleriyle ilgilenmeleri gerektiğini söyledi.

MUHALEFET’İN TEPKİSİ

ABD başkan adayı Joe Biden’ın Türkiye siyaseti ile ilgili sözlerine muhalefet partilerinden de tepki geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Hiçbir emperyalist himmete muhtaç değiliz” dedi. İYİ Partili Koray Aydın “Bizim için yok hükmünde” ifadesini kullanırken Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da “Bu ülkede kimin iktidar olup, kimin iktidardan gideceğine sadece millet karar verir” dedi. DEVA Partisi lideri Ali Babacan da “Demokrasimizin yegane güç kaynağı halkımızın iradesidir” sözleriyle tepkisini gösterdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD başkan adayı Joe Biden’ın Türkiye ile ilgili sözlerine, “Diplomaside de yeri olmayan bu yakışıksız ifadelerinin mevcut yönetimce de kabul edilemez görüldüğüne inanıyoruz” dedi.

AK PARTİ’DEN TEPKİ

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise, ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye için kullandığı sözlerin akıl, izan ve siyasal ahlak dışı olduğunu belirtti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, ABD Başkan Adayı Biden’ın skandal açıklamalarıyla ilgili TRT Haber canlı yayınında, “Biden’ın kullandığı dil eski sömürge zihniyetini yansıtmaktadır” dedi.

Kopyalamayı desteklemiyor...