Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Türkiye’nin yeni yüzakı projesi: Ilısu Barajı…

Son Guncelleme:

Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Türbini Devreye Alma Töreni’ne video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada “Kendi ülkesini yabancılara şikayet edenlere, kendi halkına silah çekenlere, kendi insanının kanını dökenlere verdiğimiz en güzel cevap işte bu muhteşem eserdir” dedi.

DÜNYADA BİR NUMARA

Eserin 1.200 megavatlık toplam kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük 4’üncü ve dolgu hacmi bakımından da 2’nci barajı olduğunu kaydeden Erdoğan, “Beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde ise Ilısu, dünyada bir numaradır. Burada toplanan suları yakında inşa edeceğimiz Cizre Barajı’na bırakarak hem 1,1 milyar kilovatsaat enerji üretecek hem de 765 bin dekar araziyi sulayabileceğiz. Şimdi buradan sesleniyorum, ‘Çiftçilere ne yaptınız?’ İşte bütün bu arazileri sulamak suretiyle o suya hasret topraklar çiftçinin gönlüne su serpmiştir. Ne yaptığımızı anladın mı Bay Kemal?” diye konuştu.

TERÖRİSLER BU SUDAN NASİBİNİ ALMAZ

Erdoğan, Ilısu Barajı’nın, en büyük faydayı görecek olan Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’taki vatandaşlara hayırlı olmasını diledi. “Herhalde terör örgütleri bu sudan da nasibini almazlar diye düşünüyorum” diyen Erdoğan, onların bu barajları kullanım emellerinin farklı olduğuna dikkati çekti.

DAHA FAZLA DETAYI NTV.COM.TR’DE OKUYABİLİRSİNİZ.

Kopyalamayı desteklemiyor...