Connect with us

GÜNDEM DIŞI

“Üniversiteler Fuhuş yerleri oldu” demişti! Ebubekir Sofuoğlu hakkında soruşturma açıldı…

Son Guncelleme:

Üniversiteler hakkında ‘Fuhuş Yerleri’ diyen, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında üniversite inceleme, savcılık da soruşturma başlattı.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Akit TV’de katıldığı bir programda, üniversitelerin fuhuş yerine döndüğünü söyledi.

Sofuoğlu ayrıca üniversitelerin şehirleri geliştirmediğini, öğrencilerin derse girmediğini, eğlenceyle zaman geçirdiğini iddia etti. Bunları söylerken de ağır ifadeler kullandı.

Diğer konukların “genellemeyin” uyarısına rağmen görüşlerinde ısrarcı oldu.

Prof. Dr. Sofuoğlu’nun bu sözleri büyük tepki çekti. İlk olarak Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü inceleme başlattı. Ardından Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Prof. Dr. Sofuoğlu hakkında soruşturma başlattı.

YÖK BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,  akademisyenlerle ilgili disiplin işlemlerinin kanun gereği ancak üniversiteleri tarafından yürütüldüğüne dikkat çekti.

Saraç, “Evlatlarımızın okuduğu üniversitelerimizin, zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekanlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadelerin kullanılması asla kabul edilemez. Bu vesile ile akademik ifade özgürlüğünün yanlış anlaşılmaması ve hocalarımızın milletimizin değerlerine ve hassas olduğu konulara ve kavramlara dair konuşurken son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek isteriz” paylaşımını yaptı.

ÜNİVERSİTEDEN İNCELEME

Prof. Dr. Sofuoğlu’nun bu sözleri büyük tepki çekti. Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü inceleme başlattı.

Rektörlüğün açıklaması şöyle:

“Söz konusu ifadeler üniversitemiz dışında kalan üniversiteleri ve bir bütün olarak eğitim kurumlarını da zan altında bırakacak ağır ithamları barındırmaktadır. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun bahsedilen konuşmasının kabul edilmesi ve hoş görülmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kopyalamayı desteklemiyor...