Connect with us

GÜNDEM

Yeni atama kararları resmi gazetede yayınlandı! 4 üniversite rektörü değişti…

Cumhurbaşkanlığı atamaları, Resmi Gazete’de yayımlandı. 4 üniversiteye rektör ataması yapılırken, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Altay Cengizer’in görevine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet getirildi. Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçiliğine ise Aşkın Asan atandı.

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanlığı atamaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete‘de yayımlandı. 4 üniversiteye rektör ataması yapılırken, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı Nezdinde TC Daimi Temsilciliği Özel Temsilcisi Ahmet Altay Cengizer’in yerine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet getirildi.

4 ÜNİVERSİTEYE REKTÖR ATANDI

Ege Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Necdet Budakİstanbul Atlas Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa KüçükTürk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş, Uşak Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Ekrem Savaş atandı.

UNESCO TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİNE GÜLNUR AYBET ATANDI

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı Nezdinde TC Daimi Temsilciliği Özel Temsilcisi Ahmet Altay Cengizer bu görevlerinden alındı. Yerine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet atandı.

ENDONEZYA BÜYÜKELÇİSİ AŞKIN ASAN OLDU

Ayrıca Endonezya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Aşkın Asan atandı.

GÜLNUR AYBET KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak Ekim 2016’dan bu yana görev yapan Gülnur Aybet, 2018’den bu yana Milli Savunma Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi. 2017-2018 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi, 2014-2016 seneleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığı görevlerinde bulunan Aybet, 2013 yılında İngiltere’den Türkiye’ye gelerek İstanbul Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü kurdu.

2001-2013 yılları arasında İngiltere’de Kent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde öğretim üyeliği yapmış olan Aybet, İngiltere’de Nottingham Üniversitesi ve Türkiye’de Bilkent Üniversitesinde de öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Aybet, 2018-2019 yılları arasında Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Avrupa Bölgesel Gelecek Konseyi üyeliği görevini yürüttü. Uzmanlık alanları uluslararası güvenlik, NATO ve AB kapsamında Atlantik ötesi ilişkiler ve savaş sonrası devlet ve güvenlik yapılanması olan Aybet, NATO, Dışişleri Bakanlığı, İngiliz Akademisi (British Academy) ve TÜBİTAK için birçok araştırma projesinin yöneticiliğini yaptı. Gülnur Aybet, Oxford Üniversitesi St Antony’s College, Johns Hopkins Üniversitesi, Woodrow Wilson Center gibi uluslararası akademik kurumlarda misafir araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Lisans derecesini (BA Hons Ekonomi ve Kamu Yönetimi) İngiltere’de Londra Üniversitesi Royal Holloway’den alan Aybet, Southampton Üniversitesi’nden Yüksek Lisans (MSc Uluslararası İlişkiler), Londra Üniversitesi King’s College’den ikinci Yüksek Lisans (M.Phil Savaş Bilimleri) ve doktorasını (Uluslararası İlişkiler dalında) Nottingham Üniversitesi’nden aldı.

AŞKIN ASAN KİMDİR?

Riyad Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümü’nden mezun olan Aşkın Asan, Sultan Qaboos Üniversitesi Öğretim Teknolojileri Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı ve çoğu uluslararası olmak üzere 30’un üzerinde makalesi yayımlandı.

23. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olan Asan, 23. Dönem’de Akdeniz Parlamenter Asamblesi (APA) Türk Grubu Başkanı ve İKÖPAB Türk Grubu Üyesi oldu. İngilizce ve Arapça bilen Asan, evli ve 3 çocuk annesidir.

Kaynak: Superhaber.com

Kopyalamayı desteklemiyor...