Connect with us

GÜNDEM

Yeni spor yasasını istemiyorlar! Dört büyüklerin 2021 toplam zararı 1.1 milyar TL…

Süper Lig’in dört büyük takımı Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un 2021 dönemine ait faaliyet raporlarında astronomik zararları dikkat çekti. Kulüpler birliği geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yeni spor yasasına karşı olduklarını açıklamışlardı.

Son Guncelleme:

Dört büyükler 1 Haziran 2021-28 Şubat 2022 dönemi faaliyet raporlarını KAP’a bildirdi.

Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş ve Galatasaray bu döneme dair faaliyet raporlarında zarar açıkladı.

DÖRT BÜYÜKLER BÜYÜK ZARARDA

Trabzonspor Kulübü 418 milyon TL zarar açıklarken, 1 Haziran 2020-26 Şubat 2021 dönem zararı ise 142 milyon TL’ydi.

Fenerbahçe ise 131 milyon TL zarar açıkladı. Sarı-lacivertlilerin yine 1 Haziran 2020-26 Şubat 2021 dönem zararı 102 milyon TL’ydi.

Beşiktaş ise 396 milyon TL zarar açıklarken Galatasaray’ın zararı tam 174 milyon TL.

YENİ SPOR YASASINI İSTEMİYORLAR

Kulüp başkanlarını sorumluluk altına alan yeni Spor yasasına Kulüpler Birliği karşı olduğunu açıklamıştı. Ayrıca yasanın meclisten geçmemesi için kulis yaptıkları da belirtiliyor.

1- Teklife göre, spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılacak, spor anonim şirketi vasfı kazanacak.

2- Spor federasyonları, kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulacak. Spor kulüpleri, birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde üst kuruluş kurabilecek.

3- Spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerince yapılacak temliklere ilişkin çeşitli sınırlamalar ve nitelikli genel kurul kararı şartı getirilerek uzun vadeli ve sağlıksız borçlanmanın önüne geçilecek.

4- Düzenleme ile spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri için “denk bütçe” sistemi getirilecek. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, önceki yıl brüt gelirlerinin en fazla yüzde 10’una kadar borçlanabilecek.

5- Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri genel kurul kararı gerekmeksizin bir önceki hesap döneminde gerçekleşen brüt gelirinin en fazla yüzde 25’ini temlik edebilecek.

6- Spor federasyonları, belirli liglerde yer alabilmek için spor anonim şirketi statüsünde olma yükümlülüğü ve bu şirketler için ödenmiş sermayesi 1 milyon liradan az olmamak üzere asgari sermaye zorunluluğu getirebilecek.

7- Kanun teklifi ile spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerince yapılacak 7 bin liranın üzerindeki ödeme ve tahsilatların, bankalar, finansal kuruluşlar ve PTT aracılığıyla yapılması zorunlu olacak.

8- Kamu yararına çalışan spor kulüpleri, kamu yararına çalışan derneklere sağlanan haklardan yararlanacak.

9- Aynı spor federasyonunda üst üste veya aralıklı olarak en fazla üç dönem başkanlık yapılabilecek.

10- Federasyonların yönetimindeki iki yönetim kurulu üyesinin milli sporcu olması zorunlu olacak.

11- Son 5 yıl içinde bir defada 6 ay veya toplam 1 yıl hak mahrumiyeti cezası alanların üyelikleri resen sona erecek.

12- Düzenleme ile futbolcusunu başka bir kulübe transfer eden spor kulübü veya spor anonim şirketini temsil eden menajere, spor kulübü veya spor anonim şirketinin elde ettiği bonservis bedelinin yüzde 10’una kadar ücret kararlaştırabilecek.

13- Spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ile profesyonel futbolcular ve menajerler arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TFF’ye bildirilen sözleşme dışında taraflara veya üçüncü kişilere doğrudan ya da dolaylı menfaat sağlayan başka bir hukuki işlemin tespiti halinde menajerin faaliyetine son verilecek ve ilgili futbolcu 3 aydan 1 yıla kadar müsabakalardan men edilecek.

14- Spor kulübü yöneticileri zararlardan müteselsilen sorumlu olacak.

Kopyalamayı desteklemiyor...