Connect with us

GÜNDEM

ABD’de olan ‘etnik-kültürel’ ırkçılık!

Son Guncelleme:

“Floyd’un ırkçı bir şekilde öldürülmesinin ABD çapında tetiklediği gösteriler, 200’den farklı etnik kökenden insanın yaşadığı ABD’yi yakın zamanların en büyük sarsıntılarından birine sokmuşa benziyor.”

ABD’deki gösterileri Anadolu Ajansı için kaleme alan Prof. Dr. Özcan Hıdır, ABD’de yaşananların Etnik-Kültürel Irkçılık  olduğunu savunuyor.

“Floyd’un ırkçı bir şekilde öldürülmesinin ABD çapında tetiklediği gösteriler, 200’den farklı etnik kökenden insanın yaşadığı ABD’yi yakın zamanların en büyük sarsıntılarından birine sokmuşa benziyor.

Bu anlamda aslında bir Amerika paradoksundan veya Amerika’nın iki yüzünden söz etmek de mümkün. Bir yanda inovasyon, çok kültürlülük, demokrasi, denge-denetleme, hukukun üstünlüğü ve farklılıkların içinde kaynadığı bir toplum görüntüsü verirken diğer yandan da şiddetin, eşitsizliğin, sömürünün, gelir dağılımındaki uçurum ile etnik-kültürel ırkçılığın, Hıristiyan-Evanjelik fundamentalizminin alabildiğine öne çıktığı bir Amerika var.

Hatta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreci ABD’nin bu iki yüzünü çok net ortaya koyan bir turnusol işlevi görmüştür ki pandemi kaynaklı ölümlerden üçte ikisinin “kırılgan gruplardan”, yani siyahiler, Latin Amerika kökenli Hispanikler ve göçmenlerden oluştuğu biliniyor.

KÜLTÜREL IRKÇILIK

Farklı tanımları olsa da, genelde, bazı etnik grupların “genetik-biyolojik özelliklerini” öne çıkarıp onlarla diğerleri arasında kesin sınırlar çizerek onların genetik olarak diğerlerine üstün olduğu inancına dayanan “ırkçılık” bir yandan bu haliyle devam ediyorsa da, günümüzde nispeten daha karmaşık olarak gelenek, kültürel pratikler ve dinin öne çıktığı yeni bir fenomen olarak da tezahür ediyor. Bu ırkçılıkta “kültürel ve etnik-dinî” özellikler, norm-değerler temel belirleyici oluyor.

YAZININ TAMAMINI AA.COM.TR’DEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Kopyalamayı desteklemiyor...