Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

ABD’deki gösteriler sivil itaatsizliğe dönüştü!

Son Guncelleme:

ABD’de Afro-Amerikalı George Floyd’un öldürülmesiyle patlak veren gösteriler, sokağa çıkma yasaklarına rağmen hız kesmiyor. Ülkenin birçok şehrinde yağma olaylarına rağmen, gösterilerin genel olarak sivil itaatsizliğe döndüğü gözüküyor.

Beyaz Saray önündeki gösteriye yüzlerce kişi katılırken, Pentagon başkent Washington’a tedbir için bin 600 asker konuşlandırdı. 8 günlük gösterilerde tutuklanan gösterici sayısı 11 bini aştı. En fazla tutuklama 2 bin 700 ile Los Angeles’ta.

ABD’de George Floyd’un, Minneapolis’te gözaltına alınması sırasında polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesine yönelik protestoların önüne geçmek için uygulanan sokağa çıkma yasağı, göstericileri yıldırmadı.

Yasağa aldırış etmeyen göstericiler, salı günü ve akşamında pek çok kentte yine sokaklara indi. Bazı kentlerde polis ve askerler de diz çökerek protestocularla dayanışma gösterdi.

New York City’de saat 20.00’de yürürlüğe giren yasağa rağmen George Floyd’un öldürülmesini ve polis şiddetini protesto için binlerce gösterici sokaklardaydı. Zaman zaman trafiği kapatan binlerce eylemciye Times Meydanı’nda sağlık çalışanları da destek verdi.

Kentte önceki gün yaşanan yağma olayları üzerine sokağa çıkma yasağı saat 23.00’ten 20.00’ye çekilmişti.

HABERİN AYRINTILARIN YENİSAFAK.COM’DAN OKUYABİLİRSİNİZ. 

SİVİL İTAATSİZLİK NEDİR? 

“Şu ya da bir ölçüde adil ilişkilerin hüküm sürdüğü demokratik bir sistemde ortaya çıkan ciddi haksızlıklara karşı, yasal imkanların tükendiği bir noktada, son bir çare olarak başvurulan, anayasa ya da toplumsal sözleşmede ifadesini bulan, ortak adalet anlayışını temel alan, şiddeti reddeden, yasa dışı politik bir edimdir.”

SİVİL İTAATSİZLİĞİN UNSURLARI 

Yasaya Aykırılık
Kamuya Açıklık
Hesaplanabilirlik
Şiddetsizlik
Yaptırıma Katlanma

Wikipedia Sivil İteatsizlik Maddesi 

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

POPÜLER ETİKETLER

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Kopyalamayı desteklemiyor...