Connect with us

GÜNDEM

İBB’nin Arvertcity ihalesine inceleme! Olay TV’nin fonlandığı iddia ediliyor…

Son Guncelleme:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından, Cavit Çağlar tarafından kapatılan Olay TV’nin fonlanmasına araç olarak kullanıldığı iddia edilen Advertcity ihalesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı harekete geçti. 28 milyonluk ihale ile ilgili müfettiş görevlendirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun perde arkasındaki patronu olduğu belirtilen Olay TV’nin yayın hayatı bir aydan az sürdü. Kanal geçtiğimiz günlerde marka ve frekans haklarının sahibi olan iş adamı Cavit Çağlar tarafından kapatıldı.

28 MİLYONLUK REKLAM İHALESİ

Bu çerçevede gözler, İmamoğlu’nun Trabzonlu hemşehrisi ve eski arkadaşı olan, tekstil işi ile uğraşan Olay TV’nin kurucu ortaklarından Hüseyin Köksal’ın kardeşi, Ahmet Köksal’a çevrildi.

Ahmet Köksal’ın sahibi olduğu Advertcity’nin, henüz yeni kurulan bir şirket olmasına rağmen İBB’den 28 milyon liralık üst geçit reklam ihalesi aldığı ortaya çıktı.

İddiaya göre, İBB Başkanı İmamoğlu’nun ihalesiz iş verdiği Advertcity isimli şirket de bu kaynağı Olay TV’nin finansmanında kullandı.

YÜZDE 20 İNDİRİM UYGULANDI

Sabah gazetesinden Barış Savaş’ın haberine göre, 24 Haziran 2020’de yapılan ihale ile 180 adet üst geçit reklam alanı kiralama işi, yüzde 20 indirim uygulanarak BVA Reklam’ın alt şirketi Advertcity’ye verildi.

Aynı tarihte megalight ve raket tipi reklam uygulamalarının 10 yıl süreyle işletmeye verilmesinin de ihalesi gerçekleştirildi.

28 milyon bedelle ve 3 yıllığına 180 noktadaki reklam satışını alan firma ise kendi sitesinde sadece 8 adet alanı 15 günlük 535 bin TL’den ve yıllık 12 milyon 840 bin TL’den sattığını açıkladı.

GİZLİ İHALEYE İÇİŞLERİNDEN İNCELEME

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin bu devir işlemini Kamu İhale Kurumu’ndan (KİK) gizli olarak yaptığı ortaya çıktı. Devrin ihaleye çıkılmaksızın el altından gerçekleştiği belirlendi. Kamu İhale Kurumu’ndan gizlenerek yapılan bu ihaleye karşı İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık ihaleyi incelemesi ve denetlemesi için müfettiş görevlendirdi.

Kaynak: Superhaber

Kopyalamayı desteklemiyor...