Connect with us

GÜNDEM

ABD’de aslında ne oluyor? Polis neden göz yumuyor?

Son Guncelleme:

Siyahi Amerikalı George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi üzerine ABD’de başlayan gösterileri Minneapolis’te takip eden Habertürk yazarı Oray Eğin’den dikkat çekici bir tespit geldi.

Eğin ABD polisinin protestocuların şiddet eylemlerine kasıtlı olarak göz yumduğunu ve yağmalamalara gizliden gizliye verdiğini yazdı.

ABD’de Afroamerikalılara yönelik ırkçı polis şiddetinin son kurbanı siyahi Amerikalı George Floyd oldu. Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesi üzerine tüm ülkede protestolar başladı.

POLİS ŞİDDET EYLEMLERİNE KASITLI GÖZ YUMUYOR

Olayların merkezi Minneapolis’te gelişmeleri takip eden Habertürk yazarı Oray Eğin‘den dikkat çekici tespitler yaptı…

Yakılan ve yağmalanan binaların sayısı her geçen gün artarken polisin göstericilere neden müdahale etmediği konusuna değinen Eğin, güvenlik güçlerinin protestocuları dağıtmaya yetecek gücü olduğun ancak, eylemcilere müdahale edilmemesinin “stratejik” olduğunu belirtti.

Eğin sıcak bölgeden izlenimlerini şu sözlerle paylaştı;

“Amerikan protesto geleneğinde isyan bastırılmadan birkaç gün önce hep binalar yanıyor, mağazalar yağmalanıyor. Çünkü böylece kalabalığın aslında deşarj olması, öfkesini boşaltması da sağlanıyor. Hemen sert bir şekilde müdahale edip tansiyonu yükseltmektense birkaç bina, birkaç araba kurban ediliyor. Bazen dekor amacıyla eski polis arabaları da kasten yanmaya bırakılıyor ki çok fazla hasar oluşmuş, ortalık çok karışmış gibi gözüksün.”

ORAY EĞİN’İN YAZISININ TAMAMINI HABERTURK.COM’DAN OKUYABİLİRSİNİZ. 

Kopyalamayı desteklemiyor...