Connect with us

GÜNDEM

Şer cephesi sıkışınca ateşkes çağrısı yaptı

Son Guncelleme:

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter üstüste yenigiler alınca soluğu Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi’nin yanında adı.

Sisi ve Hafter görüşme sonrası Libya’ya yönelik yeni bir siyasi girişim başlattıklarını ve 8 Haziran’da ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptıklarını duyurdu.

Mısır’ın Darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ve siyasi müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Hafter’e bağlı milislerin sahada üst üste yenilgiler yaşamasının ardından, Libya’ya yönelik yeni bir siyasi girişim başlattıklarını ve 8 Haziran’da ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptıklarını duyurdu.

SIKIŞINCA ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTILAR

Türkiye’nin desteğindeki Libya Ulusal Ordusu, son dönemde Halife Hafter’e bağlı milislere karşı peş peşe ve önemli başarılar elde etmesinin ardından, Hafter ve müttefikleri Kahire’de toplandı.

Yapılan görüşmelerin ardından, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Hafter ve siyasi müttefiği Salih, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek “Kahire Bildirgesi” isimli bir duyuru yaptı.

HABERİN DETAYLARINI NTV.COM.TR’DEN OKUYABİLİRSİNİZ. 

Kopyalamayı desteklemiyor...