Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Libya’dan yeni müjdeli haberlere hazır olun!

Son Guncelleme:

Türkiye’nin desteğindeki Libya Ulusal Mütabakat Hükümeti’ne bağlı güçler önceki gün  Vatiyye Hava Üssü’nü darneci Hafter’e bağlı güçlerin elinden aldı. Bu gelişme dünyada büyük ses getirdi.

Hafter güçlerini Mısır, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan doğrudan siyasi, ekonomik ve askeri teçhizat olarak desteklemeye devam ediyor. İsrail’in ise şimdilik Hafter’e desteğini askıya aldığı kbelirtiliyor.

BAE ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

Darbeci Hafter’e her türlü desteği veren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Libya’da kendileri açısından işlerin ters gitmesi üzerine ateşkes çağrısı yaptı.

BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kapsamlı ve derhal bir ateşkes olmadan ve siyasi sürece dönmeden Libya’da gerçek bir ilerleme kaydedilmesi mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

“LİBYA’DAN YENİ MÜJDELİ HABERE HAZIR OLUN”

Haberturk.com Yazarı ve bölgeyi yakından bilen gazeteci Çetiner Çetin, Libya’daki son gelişmeleri kaleme aldığı yazısında, “Bölgedeki meslektaşlarımla yaptığım görüşmede, Vatiyye operasyonu başlamadan önce Libya sahillerindeki Türk firkateynlerinin Hafter güçlerine ait Wing Loong modeli İHA’yı Vatiyye üssü üzerinde düşürdüğünü belirtiyorlar. Diğer bir ifade ile aslında Libya semalarında Çin İHA’ları Türk yapımı Bayraktar İHA’ları ile kapışıyor…” ifadelerini kullanıyor.

Çetin yazısının başlığında “Libya’dan yeni müjdeli habere hazır olun” diyor.

YAZININ TAMAMINI HABERTURK.COM’DAN OKUYABİLİRSİNİZ. 

Kopyalamayı desteklemiyor...